Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den,chtěla bych do panelákového bytu orchideje,přečetla jsem si,že by byl nejlepší druh Phalaenopsis.Myslíte si, že by se kytičkám dobře dařilo v samozavlažovacím květináči (56x30cm)? Děkuji HR

Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
cz
Můrovec (Phalaenopsis)
Můrovec (Phalaenopsis)
Jakub Krulich: Dobrý den, ano Phalaenopsis patří skutečně mezi nejsnáze pěstovatelné orchideje do interiéru. Ale rozhodně bych nedoporučoval jeho pěstování v samozavlažovacím květináči. Systém tzv. samozavlažování založený na vzlínání vody přes knoty do zeminy by v hrubém kůrovém substrátu zřejmě nefungoval a pokud ano,tak by hrozilo stálé přemokření zeminy a následné uhnití kořenů. Pokud hodláte rostlinu teprve zakoupit,tak bych ji přesazoval až po aklimatizaci u Vás a po odkvětu. Prospěšnější je občasné přihnojení speciálním hnojivem pro orchideje. Mnoho úspěchů přeje Jakub Krulich
2979-phalaenopsis-2.jpg

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
JanaPindryc: Přeji pěkný den, mohl by mi někdo poradit jak postupovat při rozmnožení phalaenopsisu.
Na jedné rostlině mi po odkvětu, po dvou měsících vyrazily nové rostlinky (místo květů).
Jsou už dva cm velké a mají též vyrašené 0,5cm kořínky.
Děkuji.
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den,prosím o radu k Phalaenopsis. Příliš bujně jim rostou listy (pěkný, silný vzhled) ale pouze 1 stvol s nemnoha květy, Namáčím je 1x týdně na 1 hod. do vody, příliš nehnojím Děkuji za odpověď. M.
JanaPindryc: Pro Dana
Tak jsem keiky oddělila a zasadila.Zatím si myslím,že prospívají- vypadají,že i malinko zvětšily rozměr. Ta původní rostlinka se též drží- zatím. Přibyl jí nový kořínek a jeden malý list,ale ty starší listy jsou povadlé.Tak uvidím jak to půjde dál. Dám vědět.S pozdravem.Jana P.
Jakub Krulich:

garten napsal(a):

Dobrý den,prosím o radu k Phalaenopsis. Příliš bujně jim rostou listy (pěkný, silný vzhled) ale pouze 1 stvol s nemnoha květy, Namáčím je 1x týdně na 1 hod. do vody, příliš nehnojím Děkuji za odpověď. M.

Dobrý den, těžko jednoznačně odpovědět. Není Phalaenopsis jako Phalaenopsis. Je vyšlechtěno velké množství kultivarů, z nichž některé mají robustnější vzrůst, méně nevětvených květních výhonů, ale velké květy. Jiné kultivary jsou kompaktnější, tvoří více větvených květních výhonů a mají menší květy. To může být jeden z důvodů. Pokud občas hnojíte, používáte speciální hnojivo na orchideje? Nepoužíváte hnojivo na pokojové rostliny, které obsahuje více dusíku a podporuje u rostlin růst listů? S pozdravem Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
JanaPindryc: Dobrý den,měla bych dotaz.Zásluhou mé péče, mi na jedné rostlině narostly na původním stvole dvě nové sazeničky. Už jsem to měla jednou a po radě od Vás se mi podařilo vypěstovat dvě nové rostlinky. Čekala jsem, aby mi povyrostly(zesílily),abych je mohla také oddělit a nasadit do nového květináče.Jenže nevím co tak mimořádného jsem udělala - vyrazily mi na nich nové stvoly,které nabývají na květ. A já se teď bojím,že když je oddělím a přesadím tak mi ten stvol s pupeny odpadne. A tak nevím, jestli s tím nemá někdo zkušenost a poradí mi. Bojím se,že to tu rostlinku vysílí a uvadne- ona má totiž ještě jeden nový stvol,který též kvete. Poradí mi někdo?
Děkuji Jana

ukázka:

002n.jpg    003n.jpg    004n.jpg
Další informace v článcích o rostlinách
Phalaenopsis amabilis - můrovec vznešený (READERS DIGEST VÝBĚR) Phalaenopsis amabilis - můrovec vznešený
Epifytní orchidej se širokými jazykovitými listy. Obloukovitě zahnuté stvoly dlouhé až 75 cm nesou až 15 květů, které vydrží velmi dlouho. Jsou zářivě bílé, pysk má žluté okraje a v ústí květu jsou červené skvrnky. Choulostivý …
Phalaenopsis - můrovec Phalaenopsis - můrovec
Abyste se mohli těšit na exotické květy, nemusíte hned cestovat do tropů. Orchideje vysazené v nádobách, především nejméně náročný můrovec (Phalaenopsis), patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám …
Phalaenopsis - můrovec Phalaenopsis - můrovec
Květy jako motýli Orchideje rodu Phalaenopsis, známé i pod českým názvem můrovec, spojují dlouhou dobu kvetení a exotický vzhled s překvapivě malými nároky na péči …