Ing. Miloš Krump: Tilandsie (Tillandsia cyanea)
Patří do čeledi broméliovité (Bromeliaceae). Tilandsie jsou rozšířené od Kaliformského poloostrova po jižní Chile na západním pobřeží Ameriky, na východní straně se druhy vyskytují od severní Floridy po jižní Texas a přes Karibik po jižní Brazílii a jižní Argentinu.
Tilandsie jsou docela malé, ale mají ozdobné listy a listové růžice. Rostliny dokážou přežít dlouhou dobu bez vody.
Tilandsie jsou oblíbené pokojové rostliny, protože přežívají neomezené zanedbávání.
Tillandsia cyanea má atraktivní květenství, plochého mečovitého tvaru, vyrůstající z růžice jemných zelených listů. Krátkověké pravé květy jsou jasně purpurové a objevují se jednotlivě z každého zářezu taškovitě uspořádaných růžových plochých vlnatých listenů.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Tilandsie (Tillandsia cyanea)
Tilandsie (Tillandsia cyanea)
Ing. Miloš Krump: Tilandsie (Tilandsia tricolor) je původem z Guetemaly a Panamy, kde roste od přímořských nížin až do nadmořských výšek 1 500 m. Tato rostlina vytváří hustou růžici tvrdých listů, které mají protáhle trojúhelníkovitý tvar, na konci zakončených tenkou špičkou. Květenstvím je jednoduchý klas, který dosahuje délky až 20 cm, listeny jsou zbarveny od sytě červené ve spodních partiích květenství až po žlutou a zelenou barvu.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Tilandsie (Tilandsia tricolor)
Tilandsie (Tilandsia tricolor)
Další informace v článcích o rostlinách
Tillandsia usneoides - tilandsie Tillandsia usneoides - tilandsie šedá, luisiánský mech
V případě tohoto druhu dotáhla příroda adaptaci aerofytních tilandsií do absolutní dokonalosti. Rostlina totiž zcela pozbyla kořenů (primární kořínek se objevuje pouze u vyklíčených semenáčků) a existuje ve formě převisle rostoucích trsů, složených z mnoha …
Rebo Productions CZ | 04.01. 2010
Tillandsia seleriana - tillandsie Tillandsia seleriana - tilandsie
Jedna z nejrobustnějších cibulovitých tilandsií. Je až k nevíře, kolik mohou sukulentní pletiva tohoto ortodoxně epifytního druhu zadržet vody a jak dlouho rostlina přežije v absolutně suchém prostředí …
Rebo Productions CZ | 01.01. 2010