Eva N E: Paronychia argentea - Stříbřenka stříbrná
Čeledˇ Caryophyllaceae - hvozdíkovité

Pochází z oblasti Středomoří
Roste ve stepní, křovité i pouštní oblasti, v pásmu pahorkatin i v písku na plážích. Je to vytrvalá bylina, polehavé ,bohatě větvené lodyhy  jsou dlouhé až 30 cm, kořenující. Listy jsou vstřícné, podlouhle eliptické, zakončené špičkou, celokrajné, s drsným povrchem. Drobné, pětičetné, žlutavé květy, obklopené bílo-stříbrnými papírovitými listeny jsou seskupeny do kruhovitých květenství na konci výhonů.
Kvete v lednu až dubnu.
Používá se jako náhražka čaje, diuretikum, je považována za afrodisiakum. Používala se k léčení tuberkulozy.
cz
Stříbřenka stříbrná (Paronychia argentea)
Stříbřenka stříbrná (Paronychia argentea)
cz
Stříbřenka stříbrná (Paronychia argentea)
Stříbřenka stříbrná (Paronychia argentea)
Jan Kolman: Paronychia argentea - česky stříbřenka nebo též chrustavečka, podle některých pramenů i chrustaveček, se používá i jako skalnička k pokrývání půdy nad drobnými cibulovinami, k oddělování jednotlivých druhů alpinek a k porůstání svahů a skal. Je úplně nenáročná, naše podmínky snáší bez problémů. Dokáže porůstat kameny a zídky, její lodyhy, převislé ze zídek nebo terásek jsou velmi dekorativní. V Česku kvete od června do září.

Paronychia serpyllifolia ( syn. Paronychia kapela ssp. serpyllifolia ) - stříbřenka mateřídouškolistá, je dalším druhem, pěstovaným na skalkách. Je vysoká do 3 cm, má stěsnané tmavozelené olistění, které se na podzim zbarvuje do červenohněda. Květní hlávky jsou stříbřité, kvete v červnu a v červenci.

Jako další skalnička se pěstuje Paronychia capitata, česky asi stříbřenka hlávkatá. Je podobná stříbřence stříbrné, je ale ještě drobnější. Použití je stejné.
Editoval wochozsky (05.03. 2012 18:38:27)