Garten.cz (Zahrada-cs.com): Chtěli bychom s přítelem kolem chalupy vysázet okrasné dřeviny a květiny menšího vzrůstu a kousek zahrádky věnovat na vybudování skalky. V okolí chalupy je však jílovitá kyselá půda a nevíme jaké rostliny zde zasadit bez obav jejich úhynu.
Mohl by jste mi jako odborník poradit a také třeba i nabídnout sortiment  vhodný pro naši zahradu?

Dotaz zákazníka firmy Josef Basík
Basík Josef: Máte-li těžkou jílovitou půdu, musíte ji pro okrasné dřeviny a květiny vylepšit a to zarýpáním dobrého kompostu nebo zahradnického substrátu s neutrálním pH. Máte-li stanoviště částečně polostinné a uvažujete-li o výsadbě azalek, rhododendronů a dalších vřesovištních rostlin, musíte zem vyhloubit asi do hloubky 30 cm a naplnit humózním kyselým rašelinovým substrátem. Při budování skalky volíme zpravidla co nejvíce osluněné místo a stačí použít chudší půda, aby se skalničky příliš rychle nerozrůstaly a zůstaly dlouho pěkné, ale musí být dostatečně propustná jinak zahnívají. Tady by stačil přídavek písku.
Pokud jde o sortiment rostlin a jedmá-li se o venkovskou zahradu, volil bych klasické druhy k zachování  přírodního rázu. Tedy z dřevin tavolníky, ptačí zob, zlatice, vajgélie, kaliny, vrby, meruzalky, mochny, třezalky, dřišťály apod. Z trvalek pak srdcovky, kopretiny, máky, turany, hvězdnice, náprstníky, ostrožky, plamenky, rozchodníky atd.
Editoval Josef Basík (21.02. 2009 14:30:25)

Basík Josef
pěstování a prodej okrasných rostlin