YOS: Záleží jak je chcete mít vysoké. Chcete-li je mít 2m, pak by se měli začít stříhat až dosáhnout tuto výšku. Chcete-li je mít menší, tak začít se stříháním dříve. Stříháme až se objeví známky růstu, ne dříve, protože se ostříhají odolné části stromku a ty vnitřní jsou choulostivé na mráz. Tato škoda se regeneruje celý rok. Stříhejte po polovině května a nejpozději do 21.6. Nikdy nestříhejte do dřeva, na něm se nové větve nikdy už nevytvoří. Před stříháním si nůžky omyjte alespoň horkou jarovou vodou nebo jinak vydezinfikovat.

Všechno jde tak, jak má jít.
marco1018: takže prve strihanie sa robi až ked je v požadovanej vyške?
lebo náhodou som minule čital inzerat kde predavali tuje vo vyške 30 cm a bolo napisane že 2x strihane... tak trošku mi to nejde do hlavy
Jan Kolman: U  thují na živé ploty ( nejvhodnější jsou semenáče Thuja occidentalis - zerav západní ) je třeba po výsadbě sestříhnout terminální výhony ( pokud už nejsou seříznuté, jako ve Vašem případě ). Jinak hrozí, že vrcholky zůstanou holé. Tímto sestříhnutím se podpoří růst postranního obrostu, čímž rostliny zahoustnou a po čase se zapojí.
  Kdybyste s řezem čekal, až dorostou požadované výšky, mohlo by se stát, že rostliny porostou jen do výšky a plot zůstane nezapojený. Stříhá se na začátku vegetačního klidu ( konec října - zač. listopadu ) a podruhé v květnu - červnu.
  Thuje v živém plotu by měly být vysazené ve vhodné půdě, t.zn. vlhčí, ale nezamokřené, jen slabě kyselé až lehce zásadité, lehčí - písčité až štěrkovité nebo humozně hlinité. Nesnášejí zasolení a pomočení od psů. Jsou-li dobře vyživované a zavlažované, není třeba se bát i hlubšího řezu.
  Stříhá se nůžkami "špalírkami", nejlépe po dešti, kdy řezné rány rychle zakryje nová svěží zeleň. Na odrostlejší a dospělé živé ploty je samozřejmě vhodný motorový "plotostřih", raději s benzinovým motorem - nehrozí přestřižení kabelu a eventuální úraz el. proudem.
Editoval wochozsky (01.04. 2012 14:48:46)
Jaroslav Jaša: Dobrý den,
Je hloupost rostliny, zejména tůje, stříhat až když dosáhnou požadované velikosti! Pak velmi špatně houstnou (jdou do zápoje).
Pan wochozsky to napsal správě, až na to hned po výsadbě zastříhnout terminál, tůje se nesázejí prostokořené.

Thuja occidentalis ´Maloniana´ ´Brabant´, Thuja plicata jsou vzrůstné druhy. Je velmi důležité již od mala sestřihávat rostliny, aby šli do šířky (zápoje). U nás ve školce rostliny řežeme plotostřihem už na 80cm, aby nějak vypadali a nebyly to holé košťata. V holanských školkách u města Utrecht a Venlo stříhají pěstované rostliny na poli po dvaceti centimetrech s tím, že začínají na 60cm aby měli husté rostliny na prodej (kupodivu stříhají takto i Thuja occidentalis ´Smaragd´).
Vím, že lidé velmi rádi odkládají střih tůjí, čekají, až jim narostou, aby plnili účel živého plotu, jenže pak ty rostliny nevypadají podle jejich původních představ, nejsou tak husté.
Editoval Jaroslav Jaša (24.11. 2012 15:06:44)

Okrasné školky Jašovi