genicka: Tavolník Thunbergův (Spiraea thunbergii)
Tento druh tavolníku je podle mé zkušenosti úplně nenáročný, ale každým rokem krásnější. Větve jsou úplně obalené květy a nádherně voní. Roste celkem pomalu, nijak ho neupravuji. Od malinké 15cm rostlinky, kterou jsem dostala v zahradnictví jako bonus, do dnešního asi 1,2 m vysokého keře uplynulo asi 8 let. Takže se asi hodí i na menší zahrádky. Myslím, že by mu neškodil, spíš prospěl sestřih, ostatní tavolníky (japonský Little Princess) na podzim běžně stříhám, aby si udržovaly kompaktní růst. Zaujalo mě, že je tavolník z čeledi rosaceae, tedy kromě růže příbuzný i jabloni a jahodníku, ale když se podíváte na jeho drobné kvítky, které vypadají jako malinké kvítky těchto rostlin a přivoníte, budete vědět, že "něco na tom bude".
Tavolníky obecně mají rády světlo (hlavně odrůdy s barevnými listy se dobře vybarvují na slunci), dobře propustnou nepřemokřenou půdu, ale snesou téměř cokoli; pokud už se rostlina ujme a zakoření nepotřebuje ani zalévat, nejsou náročné na hnojení, pouze při sázení by bylo asi vhodné přihodit pod ně kompost nebo nějaké plné hnojivo. Jsou odolné, mrazuvzdorné, snáší jak nízké tak vysoké teploty.
Editoval genicka (28.04. 2012 23:58:46)
Ing. Miloš Krump: Spiraea thunbergii náleží do čeledi Rosaceae, v běžných podmínkách dorůstá do výšky až 150 cm. Tento druh tavolníku pochází z Číny a Japonska.

Spiraea thunbergii je hustý opadavý nebo poloopadavý keř s obloukovitě sehnutými větvěmi a tenkými kopinatými, řídce zubatými, světle zelenými listy, které jsou dlouhé až 4 cm. Na jaře a začátkem léta nese miskovité bílé květy v přisedlých chocholících, na krátkých postranních větvích podél letorostu.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Tavolník Thunbergův - duben (Spiraea thunbergii)
Tavolník Thunbergův - duben (Spiraea thunbergii)