Ing. Miloš Krump: Moniliový úžeh slivoně
Při moniliovém úžehu mohou být napadeny květy, letorosty, větévky i plody. Při napadení květů prorůstá mycelium přes bliznu a čnělku do semeníku a stopkou pak do dřeva. Květy a poté i mladé plody hnědnou a zasychají. Mladé listy případně letorosty zavadají a spolu s postiženými větévkami usychají. Na postižených místech se často vyskytuje klejotok. K infekci dochází za vlhkého a vlhkého počasí. Ochrana spočívá v pravidelném a důsledném odstraňování napadených částí, dále na výběru odolnějších odrůd.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Moniliový úžeh slivoně (Monilia)
Moniliový úžeh slivoně (Monilia)
cz
Moniliový úžeh slivoně (Monilia)
Moniliový úžeh slivoně (Monilia)
cz
Moniliový úžeh slivoně (Monilia)
Moniliový úžeh slivoně (Monilia)
dixovi@seznam.cz: Prosila bych radu,jestli má cenu ,nebo jestli to vůbec jde udělat postřik na meruňce a na višni kterou napadlo houbové onemocnění Moniliový úžeh.

Ještě bych poprosila o radu ,jestli pokud stromy odejdou, se tam dají vysadit nové. Prosila bych o radu jak postupovat, když tam máme ty napadené stromy .A i když tam nebudou ,jestli ta nákaza nebude v hlíně. Děkuji za případné rady a jsem s pozdravem. Maruš
YOS: Maruš, Váš příspěvek zní, jakoby Vaše stromy nešlo zachránit. Máte možnost napadené stromy vyfotit? Jste přesvědčená, že se jedná o houbové onemocnění moniliový úžeh? Toto onemocnění se nešíří půdou, ale větrem a hmyzem. Stačí jen do konce zimy důsledně ze zahrady odstranit a spálit napadené plody a větve. Postřik se provádí před květem, takže teď ne. V jaké oblasti bydlíte? Jak se daří meruňkám a višním ve Vašem okolí?

Všechno jde tak, jak má jít.