kocour.fous: Listokaz zahradní - Phyllopertha horticola
Synonyma: Anomala horticola, Scarabaeus horticola

Prosím neznáte nějaký účinný chemický prostředek na hubení listokaze zahradního,který požírá růže před očima?
cz
Listokaz zahradní (Phyllopertha horticola)
Listokaz zahradní (Phyllopertha horticola)
Alena: Listokaz zahradní - Phyllopertha horticola
Také jsem se po to pídila ale vždy jsem se jen dočetla, že na ně snad nic není, že si s nimi většinou poradí sama příroda - ptáci, ale u nás jich bývá rok od roku víc a víc, nejvíc jim chutná listí z maliní. Ale dají se docela dobře likvidovat zašlapáváním, u nás létají nízko nad trávníkem kam kladou asi vajíčka a tak po nich vždy dupeme. Jednou o nich snad mluvil pan Kopřiva v Receptáři.

Použití chemických přípravků řeší zde:
cz
Listokaz zahradní (Phylloperta horticola)
Listokaz zahradní (Phylloperta horticola)
YOS: Duchajdo - máte zcela pravdu. Příroda je mocná čarodějka a je jedinečná. Jenže my masově vysazujeme zelené ploty z koniférů, kde ptáci většinou nehnízdí, a když hnízdí, tak se na ně jednoduše dostane kočka. (Z vlastní zkušenosti). Co jsme si zaseli, to si musíme sklidit. Jestliže zase budeme vymýšlet nějaký jed, tak příroda vymyslí na její obranu ještě něco více nepříjemného pro nás. Je to uzavřený kruh. Jestliže brouci lístají, tak boj s nimi bude těžký, stejně jako s muchama a komárama.

Všechno jde tak, jak má jít.
kocour.fous: Já našla nějaké jedy..je to hrozný chemie nás sežere....ale ty brouci jsou dost odporný, z růží nemám skoro nic sbírám je každý den, ale ale se rozhodl nás zlikvidovat-)))
Basidin 10gr
diazinon 10gr
furadan
vydate 10gr
marshal suscon
...nic z toho neznám...snažíme se taky spíš bez chemie..,ale když už to nestačí..prostě po ní sáhnu...
YOS: Kocour.fous-máte pravdu - CHEMIE NÁS SEŽERE - a stejně nám nepomůže. Postříkáte-li si Váš pozemek jedy, tak příští rok budete muset sáhnout po mnohem silnějším... sad . Proč nemůžeme něco obětovat pro zdravou přírodu? Podle mne růže nejsou až tak k životu nezbytné, tak proč se jednou bez nich nemůžeme obejít? Věřím, že příroda je spravedlivá a nešetří odměnama. Ještě jsem Vám chtěla napsat, že tohoto brouka jsem v mém životě nepotkala. Vůbec nevím, že takový brouk existuje.
Editoval YOS (16.06. 2012 23:41:45)

Všechno jde tak, jak má jít.
Ing. Miloš Krump: Listokaz zahradní (Phyllopertha horticola) je asi 10 až 12 mm velký brouk, který má krovky leskle hnědé a štít kovově lesklý, zelený. Vývoj tohoto brouka je jednoletý. Larva žije v zemi a ožírá kořínky trav a jiných rostlin, včetně kořínků dřevin. Dospělí brouci se objevují již v červnu a červenci a škodí tím, že ožírají různě rostliny, včetně listy stromů a keřů.

Přípravky, jako např.  Basudin 10G, Diazinon 10G, Furadan a Vydate 10g na bázi organofosfátů a karbamátů se v dřívější době hodně používaly, ale v současné době si nejsem u všech přípravků jist, který přípravek je k dispozici a který nikoliv. Vím jen, že Furadan je již zakázaný a není nikde k dispozici. 
Zkuste napsat na Státní rostlinolékařskou správu (pripravky@srs.cz), kde by Vám měli poradit, jaký konkrétní přípravek použít.

A jak píše YOS, tak nás ta chemie opravdu zahubí a nejen ona ale celá doba plastová (pro příklad uvedu „Plovoucí ostrov nejrůznějších plastových odpadů v severním Pacifiku“, který dosahuje velikosti asi šestinásobku Velké Británie).

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
YOS: Listokaz zahradní - Phyllopertha horticola
Výše jsem psala, že jsem listokaze v životě živého neviděla. Včera jsem našla 3 kousky utopených brouků v kýblu vody, který natekl po dešti ze střechy. Vylovila jsem je a vyfotila. Ejhle listokazi. Tak ti už škodu neudělají.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Listokaz zahradní, brouk (Phyllopertha horticola)
Listokaz zahradní, brouk (Phyllopertha horticola)
Další informace v článcích o rostlinách
Rostlinolékař - listokaz zahradní (WIKIMEDIA) Rostlinolékař - listokaz zahradní
Když se objeví listokazové Listokaz zahradní patří do stejné čeledi jako chroust, způsobuje však mnohem menší škody …