janko39: Podávám jen "zhruba" návod, který jsem kdysi četl a podle něj mast vyrobil.Nepamatuji si poměr jednotlivých složek, které jsou jen dvě : čisté vepřové sádlo a květní plátky měsíčku.
Sádlo, které by mělo být čerstvé, se pomalu na sporáku rozpustí a vsypou se do něj květní plátky měsíčku bez příměsi zelených částí, je lhostejno, jestli ze žlutých, nebo oranžových květů. Směs se dále opatrně zahřívá ( jakoby krátce smaží ), ale nesmí se přepalovat, tak dlouho, aby se uvolnilo barvivo. Pak se opatrně scedí a nechá vychladnout.
Podle vlastní zkušenosti doporučuji vyrobit raději menší množství, které stačíte spotřebovat, protože výluhy ( barvivo+voda) se časem oddělí a i v ledničce mají tendenci plesnivět. Doporučuji přesný postup zkonzultovat se zkušenějším bylinkářem.
U Echinacey se účinné látky vyskytují v celé kvetoucí rostlině, ale před použitím je důležité odstranit poškozené a půdou znečištěné listy a spodní části. Zdůrazňuji, že rostlina by měla být pěstovaná na slunci a být v květu.