aries: Prosím o radu. Před cca měsícem jsme si koupili cca 150 cm velkou borovici Pinus Brepo na kmínku. Je stále ještě v původním květináči, zalévaná, ale nepřelévaná.
Asi týden po koupi začala zrznout jedna větev v koruně o ploše cca 30 x 40 cm. Domnívali jsme se, že je to zřejmě způsobeno poškozením po převozu. Nyní ale bohužel začíná žloutnout i větev sousední. Na větvičkách není nic vidět, žloutnutí začíná uprostřed jehlic cca 1 cm proužkem.
Zbytek koruny je normálně zelený. Kde by mohla být příčina? Má se suchá větev odstranit hned, aby okolní zelené mohli vrůstat do uvolněného prostoru? Jak zamezit další destrukci jinak velmi husté a kompaktní koruny?
Editoval aries (25.08. 2008 18:30:18)
cz
Borovice černá Brepo (Pinus nigra)
Borovice černá Brepo (Pinus nigra)
cz
Borovice černá Brepo (Pinus nigra)
Borovice černá Brepo (Pinus nigra)
cz
Borovice černá Brepo - zrznutí jehlič (Pinus nigra)
Borovice černá Brepo - zrznutí jehlič (Pinus nigra)
cz
Borovice černá Brepo - zrznutí jehličí (Pinus nigra)
Borovice černá Brepo - zrznutí jehličí (Pinus nigra)
Hana Dvořáková: Já bych zašla do zahradnictví a nechala si poradit přímo od nich. Borovička je moc pěkná, narostlá a jistě nebyla levná. Může to být třeba sypavka atd. a odstranění suché větvičky by asi nic neřešilo. Určitě by se mělo zkusit zahradnictví, měli by o chorobách vědět více jak my smile.

Hana Dvořáková
aries: Brepo bylo zakoupené v jednom malém zahradnictví na Benešovsku. Je to ale individuální dovoz z Holandska. Jinak obě zrzavé větvičky jsem vystřihnul a stromek preventivně postříkal fungicidem. V koruně tak vznikla díra cca 30 x 40 cm, která se na podzim truchu začala okolními větvičakami zatahovat. Zbytek koruny je krásně zelený. Příčina byla zřejmě mechanická - poškození při převozu i když to nebylo na těch postižených větvích vůbec vidět. Stromek je zatím vsazen do země i s květináčem, uvidíme co udělá na jaře. Určitě té koupě ale nelituji, borovice je to nádherná, průměr koruny má přes metr, kmínek 6 - 8 cm a ta cena také nebyla vzhledem k velikosti nijak moc přemrštěná.
Ota Beran: To máš brácho těžký. Ale podle mě nebyla příčina mechanická. Sám mám na zahradě něco podobného na kmínku: Pinus bambino což je patentovaný kultivar na jehož množení má právo pouze firma co ho stvořila. A potýkám se s něčím podobným už delší dobu i když ne v tak velkém rozsahu. V tvém případě bych to přičítal buď reakci na změnu podmínek (ono v holandských velkopěstírnách je lepší podnebí než západně od Benešova), nebo něčemu podobnému jako je například u meruněk mrtvice. Prostě větev odumře a hotovo. Zřejmě tyhle potvory budou k něčemu podobnému náchylné. Mě se na mé pinus bambino děje něco podobného ale ne v takovém rozsahu. Odchází menší větvičky, ale už jich bylo víc. V mém případě jsem to přičítal suchému stanovišti, ale vzhledem k tomu, že rostlina měla už dost času zakořenit, tak se přiznám, že nevím čím to je. Uvidíme jak bude vypadat na jaře. Ale tobě bych rozhodně doporučil vyndat ji z květináče a zasadit na stanoviště.

Lindbergh: To aries: Dobrý den, dnes jsem si pořídil Pinus Brepo také, páč mě naprosto okouzlila a hodlám jí vysadit na zahradu. Mohu se zeptat, jak dopadla ta vaše po odstranění suché větve? Přežila? Děkuji.
Další informace v článcích o rostlinách
Pinus nigra 'Brepo' ® - borovice černá Pinus nigra 'Brepo' ® - borovice černá
Velmi ozdobná zakrslá forma borovice černé na kmínku - čarověníku. Pochází ze Švýcarska a jméno kultivaru bylo raději změněno z původního Pierrick Brégeon na Brepo®, což už si dokáží zapamatovat a hlavně správně napsat v celé Evropě. Tuto odrůdu zdobí …