nasekrasnazahrada: Nastýlka k maliníku
Půdu kolem letního maliníku po řezu nastelte hrubým zahradním kompostem.
Rada z rubriky Co je důležité v červenci

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
Rose: Maliník vysazujeme v období vegetačního klidu do dobře vyhnojené půdy ve vzdálenosti  38-45 cm, do řad 2 m od sebe. Výsadbu provedeme  na podzim nebo začátkem zimy, protože to podporuje rychlé ujmutí rostlin. Kořeny rozprostřeme stejnoměrně v hloubce 5-8 cm. Pruty zkrátíme na výšku 25 cm nad zemí.
Půdu pro maliníky si můžeme připravit již dříve. Má být bohatá na humus, schopna zadržovat vláhu. Přesto musí být propustná. Pro dobré sousedské vztahy nesázejte rostliny těsně k plotu.
houba: Před 2 lety jsem koupila sazenici žlutého maliníku.V zahradě jsem v trávníku vyryla čtverec na velikost rýče,zasadila a zasypala.Hlína je u nás taková,že s ní jde manipulovat pouze po dešti,za sucha se do ní nezakopne ani motyka(možná by se z ní dobře dělaly cihly:)).A už letos začínám mít obavy,jestli ho pořídím redukovat,protože se rozrůstá až moc.
janko39: Malinám a jiným odnožujícím rostlinám (travám)se dá zabránit v pronikání mimo záhon(nebo okraj trávníku) zapuštěním pásu odpadního linolea o šířce aspoň 30-4O cm. Pás linolea(možno použít i plech,např.ze starého okapu,nebo plechové střechy) zapustíme kolmo do předem vyhrabaného rigolku,do hloubky podle šířky použitého materiálu.Nad úroveň okolního terénu necháme pás vyčnívat asi 3 cm - když přečnívá více,není to estetické(u okraje trávníku jej můžeme poškodit sekačkou),když je zapuštěn příliš,přesýpá se při kultivaci zemina do okolí.
Pás materiálu užší než 30 cm nemá význam - z vlastní zkušenosti vím,že maliník,nebo některé plevele(konkretně šťovík menší,nebo bršlice) jej hravě "podlezou".
houba: Po výsadbě se na jaře zkrátí výhony nad očkem asi na 20 – 50 cm podle síly výhonu a kořenové soustavy. Čím je výhon slabší, tím více se zkrátí. Ve druhém roce po výsadbě se ponechá 2 až 5 silných výhonů, slabé se odstraní.
V dalších letech, podle síly sazenic je vhodné ponechat 10 až 12 dobře vyvinutých výhonů na jeden běžný metr výsadby. Další řez maliníku spočívá v každoročním odstraňování odplozených, suchých a zahušťujících výhonů, nejlépe ihned po sklizni (omezení infekce houbami, lepší vyzrávání zbylých letorostů) a co nejblíže povrchu půdy. Po zimě odstraňujeme případně namrzlé konce výhonů.
Zkracování vrcholových konců výhonů snižuje výnosy a přispívá k oddálení sklizně, neboť plody z vrcholků zrají nejdříve. Po zkrácení bývají však plody větší a u některých odrůd se lépe vyvíjejí spodní plodonosné letorosty. Zkrácení má být pouze krátké, nejvýše 15 – 20 cm, u zvláště dlouhých výhonů až 30 cm.
Speciální způsob řezu provádíme u odrůd maliníku plodících na letošních výhonech na podzim. Odplozené výhony je nejlepší odstranit po sklizni ještě před zimou. Nové mladé prýty vyrostlé od jara již na podzim přinesou vysokou úrodu. Letní sklizeň ze zdřevnatělých přezimujících výhonů odpadá, u těchto odrůd je základem sklizeň podzimní.
nasekrasnazahrada: Letní maliny
U odrůd maliníku, které zrají v létě, vyvazujte nové výhony ve tvaru oblouku k opěrnému kolíku nebo drátu. Dlouhé výhony zkraťte o čtvrtinu. Nebojte se, že se připravíte o část úrody. Na dlouhých výhonech bývá jen málo plodů.
Rada z rubriky Co je důležité v březnu

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
nasekrasnazahrada: Ošetření maliníku
U odrůd, které se sklízejí v létě, po sklizni těsně u země sestřihněte všechny odplozené výhony. Nové výhony rostoucí ze země ponechte v počtu 8–10 nejsilnějších na běžný metr. Slabé a ty, které vybočují z řady, odstraňte – nejsnazší bude vytrhat je.
Rada z rubriky Co je důležité v červnu

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
Alena: Já sázela maliny na podzim, respektive jsem je přesazovala z místa, kde z nich byl hotový prales pěkně k plotu a krásně se ujmuly a jsou obsypány květy. Sousedka si přišla pro pár "odkopků" asi před měsícem a zatím prý žijí. Je to takový plevel, leze to úplně všude, hlavně tam kde nechceme wink

Přikládám foto, bohužel neznám přesnou odrůdu, maliny zde rostou víc jak 30 let...
Editoval Duchajda (01.06. 2012 22:42:35)
cz
Maliník - poupata (Rubus ideaus)
Maliník - poupata (Rubus ideaus)
Další informace v článcích o rostlinách
Rubus idaeus 'Ruby Beauty'® - maliník beztrnný, malina Rubus idaeus 'Ruby Beauty'® - maliník beztrnný, malina
Novozélandská firma Plant and Food Research přichází s úžasnou odrůdou keříčkového a kompaktního maliníku, jež pro evropský trh získal obchodní jméno RUBY BEAUTY®. Jedná se o beztrnnou odrůdu se středně velkými plody vynikající chuti. Jsou velmi sladké …
Rubus idaeus 'Autumn Bliss' - maliník Rubus idaeus 'Autumn Bliss' - maliník
Autumn Bliss je pozdní odrůda malin výborné chuti a hojných výnosů. Pokud staré výhony na podzim odříznete, plodí na nových výhonech a to přibližně od srpna až do prvních mrazů. Pokud některé loňské výhony necháte, budou plodit také a to již od konce června …
Rubus idaeus 'Tulameen' - maliník (FYTOS) Rubus idaeus 'Tulameen' - maliník
Odrůda s velmi velkými a pevnými plody. Jeden z nejkvalitnějších maliníků v celosvětovém měřítku pro ovocnáře i zahrádky. Původ: CH. Kempler, Pacifik Agriculture Research Centre Vancouver, Kanada. Byla uvedena v roce 1990. Pochází z křížení odrůd Nootka x Glen …