Eva N E: Ocún - Colchicum stevenii
Čeleď: Colchicaceae - ocůnovité, jinde se píše Liliaceae - liliovité
Místo: Libanon
Pochází ze Středomoří. Má růžové květy se 6 tyčinkami. Roste na skalnatých stráních v přímořské oblasti ve svazcích 2 - 25 ks. Listy i květy vyrůstají současně. Vykvétá po prvních deštích - od října do listopadu.
Používá se při léčení dny a je zkoumána pro využití jako lék proti rakovině.
Je to ocún nebo šafrán?
Editoval Eva N E (10.12. 2012 09:39:17)
cz
Šafrán (Colchicum stevenii)
Šafrán (Colchicum stevenii)
Jan Kolman: Paní Evo, pokud jste to určila jako ocún, asi to bude dobře. Neznám pochopitelně všechny druhy ocúnů, ani šafránů, ale domnívám se, že i když některé druhy ocúnů a šafránů jsou si hodně podobné, přece jen některé rozlišovací znaky jsou dost patrné.
Například blizna - ocún má tři oddělené blizny, kdežto crocus má jen jednu, rozdělenou do tří částí.Ocún má 6 tyčinek, crocus jen 3. Sama píšete o 6 tyčinkách, tak je to jasné.
Hlíza - u ocúnů má klasicky cibulovitý tvar, k listům se spíše zužuje, kdežto u crocusů bývá hlízka kulatější, podstatně menší, a tam kde z ní vyrůstají listy a květy, není zúžená, ale spíše zploštělá. Když rostliny crocusů odkvetou a vytvoří se semeníky, stvol s tobolkami bývá krátký, jen trochu nad zemí. Stvol s tobolkami u ocúnů bývá delší, mezi listy. Rovněž zbarvení hlíz je odlišné - hlízky crocusů jsou světle hnědé, na konci vegetace vytvářejí dvě až pět dceřinných hlízek, hlízy ocúnů mívají lesklou hnědou slupku, dceřinné hlízky, pokud se vytvoří, bývají schované pod slupkou hlavní hlízy, v počtu 1- 2.
  Dále - listy crocusů bývají čárkovité, uprostřed mají rýhu, se světlejším pruhem, na spodní straně kýlovité. Listy ocúnů (po plném rozvinutí ) bývají širší a plošší. Ocúny také bývají celkově robustnější.
Editoval wochozsky (18.12. 2013 19:04:43)