Ing. Miloš Vymazal: Dobrý den, moc prosím o radu s Lilií..dostala jsem ji v březnu, odkvetla, byla pořád krásná zlelená,ale ted již 2 rostliny ze 3 uschly. Nalezla jsem na internetu jen mizivé informace cosi o zatahování rostliny..nebylo ani vysvětleno co to je...?..jak mám s rostlinou naložit..nadzemní části rostlin jsem již u těch dvou suchých odstranila, udržuji tu 1 zelenou rostlinu a cibulky v zemi jen mírně vlhké......ze stonků těch suchých rostlinek rostou šlahounové lístky jakoby z drobounkých cibulek(kloubků) na těch stoncích...obrazí rostliny?, nebo mám zazimovat na další jaro a jak?..děkuji moc za odezvu..jsem totální neznalec tak se omlouvámsmile Krásný den Iveta L.

Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den, výraz "zatahování rostlin" je většinou používán u cibulnatých a hlíznatých rostlin. Znamená to,že rostlina, které končí vegetační období(to může být různé), začne jakoby usychat nadzemní část a živiny jsou stahovány po podzemních zásobních organů,které se připravují na období vegetačního klidu. I u lilií se toto děje. Obvykle to bývá až koncem léta. Těžko mohu posoudit,zda lilie odumírá celá, to zjistíte pokud byste odhrnula zem a podívala se na cibule. Pokud jsou bíle, nemají příznaky hniloby,hnědé skvrny,tak by to mělo být v pořádku a prostě zatahují. Ale spíše bych cibule nechal v klidu a vyčkal do podzimu nebo až na příští rok,zda opět vyraší.

Při výsadbě lilií je nutné sázet je tak hluboko,jako trojnásobek výšky vysazované cibule. V této správné hloubce netrpí cibule v létě přehřátím, v zimě mrazy a výskyt možných houbových chorob je zde nižší. Nejvhodnější zemina pro výsadbu je propracovaná,propustná,hlinito-písčitá. V těžkých,sléhavých a mokrých půdách lilie dlouho nepřežijí. Zahuštěné nebo již špatně rostoucí lilie,které jsou na stanovišti déle,je vhodné rozdělit a přesadit na jiné místo, koncem léta-na podzim. Přeji mnoho úspěchů a zdravím Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi