Dita77: Dobrý den,
Jsem na zahradě úplný nováček. Proto bych chtěla poprosit o radu jak správně postupovat v případě že že mám v úmyslu vypěstovat růže ze semínek. Zakoupila jsem si možná unáhleně růži PURPLE ROSA. Když jsem načítala informace kterých jsem dohledala je málo jak postupovat, moc jsem tomu nerozuměla. Nenajde se někdo, kdo mi to řekne jako laikovi? Budu ráda za jakoukoliv reakci. Děkuji Dita77
YOS: Dito, zřejmě máte semínka F1 - hybrid, kříženec dvou druhů růži.  Tato semínka jsou drahá a kvalitní. Divím se, že jste nedostala od prodejce žádné informace. Já nemám s těmito semínky žádné zkušenosti, snad se ozve náš odborník pan Krumpold. Napíši můj názor. Možná tyto semínka potřebují projít zimním obdobím, aby vyklíčily. Tedy semínka těsně před zimou nebo i teď nasadit do kvetináče a zapustit do země, nebo nechat na balkoně, aby si prožily zimu. Na jaře by měly vyklíčit.

Všechno jde tak, jak má jít.
Vladimír Vytásek: Semeny se množí většinou botanické růže, semena musí projít stratifikací, nejlépe v písku, ušlechtilé růže se množí očkováním na podnož, řízkování je méně úspěšné. Nějak se mi nechce věřit že by se ušlechtilé růže daly množit semeny, muselo by to být sterilní prostředí někde ve skleníku kde by bylo zaručeno aby se na růži nepřenesl pyl z jiných druhů růží. Možná nemám o tom dostatek informací vím jen že je spousta prodejců,kteří prodávají například semena máty peprné a tato máta semena netvoří což je na zákazníky podvod!!

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Vláďo taky se mi to nezdálo, že by se růže daly množit semeny (kromě těch planých). Ještě jsem tuto možnost neslyšela. Jak píšete Vy množí se roubováním, očkováním, řízkováním, hříženímVypěstování semínek se určitě provádí ve sterilním prostředí, proto jsou také tyto semínka drahé. Jsem zvědavá zda ze semínek něco vyroste.

Všechno jde tak, jak má jít.
Ing. Miloš Krump: Jak vypěstovat růže ze semínek
S pěstováním růží ze semínek zkušenosti nemám, dotaz sem zaslal odborníkovi, který pěstuje růže. Ale jak již zde zmiňuje paní Fárová, pokud jste úplný začátečník v pěstování, nebylo by lepší si zakoupit přímo sazenice ve specializovaných růžových školkách.
Miloš K.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
Ing. Miloš Krump: Růže - jak vypěstovat růže ze semínek
Zde přikládám odpověď na již zmíněnou otázku:
Ze semínek pěstovat růže nelze, neboť z nich vyrostou růže plané. Dají se pouze množit vegetativně z oček nebo řízků.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
Dita77: Děkuji všem zúčastněným za reakci. Pane Miloši, děkuji za čas který jste nad mou otázkou strávil. Sice z Vaší odpovědi nejsem nadšená, ale co se dá dělat hmm. Chybama se člověk učí, a ted si tedy budu pamatovat, že růže ze semínek nikdy. I když asi zkusím něco s tím udělat jen pro zajímavost, at vidím co mi bylo prodáno. Že to nebudou růže teď už vím smile. Ale třeba t toho bude nějaká jiná kytička která potěší. Určitě až něco bude dám foto. Ještě jednou díky moc.
zatylka: Vaše semínka pochází asi s Číny. měly by být stratifikované,což je speciální procec ,kdy se semínka různě máčí,a střídají se období kdy jsou v teple a zas v chladu. Dejte semínka již teď do země do květináče ,přetáhněte igelit,udělejte dírky,zahrňte tak asi jako je veliké semínko a udržujte zeminu vlhkou,né  přemokřenou v teplotě 20-25 stupnů. Vyklíčí nejdříve asi po 40 dnech.Sama se letos chystám na vypěstování růže modré, zelené, a černé. Barvy by měly odpovídat, protože to pěstují na speciálních farmách.
Další informace v článcích o rostlinách
Stromkové růže Stromkové růže - správná péče o růže v nádobách
Stromkové růže jsou ceněné dekorativní rostliny, od kterých můžete očekávat bohaté kvetení. Předpokladem proto je správné stanoviště …
Stromková růže 'The Fairy' Růže - růže pro zvláštní účely
Také mezi růžemi najdeme „specialisty“, kteří jsou schopni splnit i některá naše zvláštní přání, pokud jde o květy nebo vzrůst. Představíme dva typické zástupce této skupiny: stromkové růže a růže k řezu. U stromkových růží záleží především …
Rosa 'Mary Rose' -  růže [Austinovy 'anglické růže'] Růže - Austinovy "anglické růže" (1)
V roce 1990 se v růžařském světě objevila nabídka nové skupiny odrůd, neznámé „anglické růže“. Jejich autorem byl anglický šlechtitel David Austin. Z vlastních odrůd, vyšlechtěných v předchozí době, sestavil kolekci pro milovníky růží i projektanty …
Computer Press, a.s. | 11.02. 2009