zvolskai: Prosím Vás o radu čím osázet rumiště - navezeno zhruba před šesti lety, částečně rozpadlé - převážná většina  jsou cihly zvané kotovice a nějaké cihly pálené. Jinak tam plánuje navézt vyzrálý kompost. Zvažujeme o výsadbě užitkových rostlin  - ovocných stromů, popřípadě keřů - třeba kanadské borůvky, maliny apod. Původně  jsem chtěla tento mírny kopeček osázet stylem skalka nebo tak nějak, ale  zvažujeme právě mězi těmito dvěma možnostmi. Třeba by to šlo i nakombinovat.  Třeba by tam něco užitkového i pěkného mohlo růst.   

Jak se upravují okraje okrasných záhonů - je možno použít i stavební kámen, který jsme vykopali ze starých zídek?
Děkuji moc Iva
janko39: Pokud kameny ze starých základů nejeví známky zvětrávání a je-li možno je dokonale očistit od zbytků malty,nebo omítky,je možné je použít. Hornina by ale měla být stejného druhu. Není vhodné dávat vedle sebe např. tmavou žulu vedle světlé opuky.
Měl by to být kámen,který se v dané oblasti vyskytuje. Kameny je třeba dobře uložit a ukotvit(např na vrstvu udusaného písku, nebo štěrku,aby se nevyvracely,nebo je nenadzvedával mráz.Je samozřejmé,by měly ležet na jejich delší ploše(je třeba si představit,jak by asi kámen ležel,kdyby se uvolnil z mateřské skály) - je chybou stavět je jako pomníky.Nevadí ale,když jejich okraje směrem k cestě netvoří přesnou linii.
   Využití rumiště je poměrně problematické. Předpokládá to navezení dostatečného množství ornice,nebo kompostu (pro trávník aspoň 20 cm, pro keře vyhloubení jam aspoň 40x40x40, pro stromy(podle předpokládané velikosti v dospělosti) nejméně 60x60x60 cm a naplnění jam opět kvalitní zeminou. Nejvhodnější by podle mého názoru bylo po navezení ornice a urovnání povrchu plochu osít travním semenem (nejvhodnější termíny k výsevu jsou duben,nebo září) a počkat,jak se porost bude vyvíjet. Vysazovat rovnou dřeviny (a zejména kanadské borůvky) do takového terénu je riskantní.
zvolskai: děkuji moc za ochotu, aspoň vím, jakým směrem mám uvažovat a plánovat
sarkasch: Kameny jako  krajnici zahonů  jsme  pouzili  pred 2 roky  take, vypada   to moc  dobre a je to i praktické. Jak je uvedeno v predchozim prispevku, pouzili jsme  stejny druh kamenu.