Ing. Miloš Krump: Kmín kořenný - Carum carvi
Kmín kořenný je dvouletá, medonosná, cizosprašná rostlina, která náleží do čeledi Apiaceae. V prvním roce vegetace vytváří kůlový rozvětvený kořenový systém a přízemní listovou růžici. Ve druhém roce pak asi 30 až 100 cm vysokou lodyhu, která je v horní části rozvětvená a nese vrcholová květenství. Drobné bílé květy jsou uspořádány do složených okolíků. Plodem kmínu kořenného je dvounažka, která má elipsoidní až vejcovitý tvar. Během dozrávání se mění zelená barva nažek na světle až tmavě hnědou barvu.

Kmín kořenný patří mezi nejstarší kořeninové rostliny pěstované na našem území a je nejstarším kořením využívaným v Evropě.

Kmín se pěstuje pro obsah silice v nažkách, která dává kmínu typickou vůni, výraznou chuť a příznivé dietetické vlastnosti.

Kmín se používá zejména jako koření, je rovněž nepostradatelný při výrobě pečiva, likérů, dále se využívá v konzervárenském a masném průmyslu. Kmín působí pozitivně proti tvorbě plynů, nadýmání a povzbuzuje také žlázy s vnitřní sekrecí.

Ve farmacii se z kmínu připravují aromatické oleje, sirupy a léčivé čaje s protikřečovým, baktericidním či fungicidním účinkem.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Kmín kořenný - nažky (Carum carvi)
Kmín kořenný - nažky (Carum carvi)