janko39: Kůra,nebo správněji borka,je jedním ze znaků,podle nichž se dá určit dřevina v bezlistém stavu. Důležitá je struktura (je.li borka hladká,nebo rozprakaná, jestli  a jak se odděluje a p.), barva, někdy i vůně,např.u jehličin.
Právě podle hladkosti a částečně i podle lesku bych usuzoval na javor. Podobně hladkou borku má sice i buk,nebo habr,ale ty to nejsou.
  Odborníci sice dovedou určit dřevinu i podle barvy a struktury dřeva,ale to už není můj případ.
Zixi: Děkuji moc za odpovědi. Jakmile to rozříznu, tak to zkusím ještě sem dát. Ještě jednou děkuji. Přeji hezký den.
Zixi: Přidávám slíbené obrázky, snad mi někdo pomůže. U stolařů říkali, že je to lípa, tak nevím...
DSC00367.JPG
DSC00368.JPG
DSC00369.JPG
DSC00370.JPG
Editoval Zixi (26.11. 2009 19:59:53)
janko39: Na tomto snímku to opravdu vypadá jako lípa,ale na snímku č.1,který je snímán z opačné strany(pokud je to totožný kus dřeva),je kůra hladká,což může mýlit.
Ota Beran: Pokud to mělo výrazně měkké dřevo, tak to byla nejspíš lípa.
Na otázku poradíte mi někdo co je to za strom, bych čekal spíše fotku stromu než špalku dřeva.
wink

Zixi: Je to totožný kus dřeva, jen druhé obrázky jsou již z rozříznutého špalku.
Omlouvám se za mystifikaci, jen jsem nevěděl jak jinak bych to nazval, pokud možno co nejstručněji a nejvýztižněji.

Děkuji za vaše odpovědi smile
Zixi: Já vím, že je to není nic moc. Chci z toho vyzkoušet udělat elektricke housle (vim, lipa neni nejvhodnějši a asi tento kus neni kvalitni). Chci to prostě jen zkusit cool a pak až vyrobit z lepšího dřeva.
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
mikubi: Loni jsme také poráželi lípu.Zůstal nám krásný vysoký /asi 1.25/ silný špalek, strom byl   asi 60lety.Co z něj? Zatím ho máme  uskladněný  v kryté pergole , je krásný i tak,ale nevíme zatím, co  s ním.
Další informace v článcích o rostlinách
Tilia cordata 'Winter orange' - lípa srdčitá Tilia cordata 'Winter Orange' - lípa srdčitá
Když se řekne lípa, většinou se nám vybaví velikánský strom na osluněné návsi českého a slovenského venkova nebo v širokém městském stromořadí. Navíc je to náš národní strom, který nabízí hojnost květů, které jsou pro člověka léčivé a pro včely …
Tilia x euchlora - lípa zelená Tilia x euchlora - lípa zelená
Jméno: lípa zelená, l. krymská Synonyma: T. europaea var. dasystyla, T. europaea ´Euchlora´ Čeleď: Tiliaceae Domovina/původ: Krym, kříženec T. cordata x T. dasystyla. Vzrůst: Velký strom s vysoko zaoblenou, kulovitou až vejčitou korunou širokou 15 až 20 m a převisajícími …
Tilia platyphyllos 'Zelzate' - lípa velkolistá Tilia platyphyllos 'Zelzate' - lípa velkolistá
Pomalu rostoucí odrůda lípy s kompaktní kulovitou korunou. Květy světle žluté, silně vonné. Lípa vhodná pro výsadbu alejí a do menších zahradních a parkových úprav …