Ing. Miloš Krump: Mydlice - Saponaria
Mydlice x Bressingham je asi 10 cm vysoká vytrvalá skalnička z čeledi Caryophyllacea s úzce vejčitými kopinatými listy. Během léta se objevují tmavě růžové květy na krátkých stopkatých latovitých vrcholících.

Tato mydlice je vhodná jak do skalek tak do nejrůznějších nádob či koryt.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Mydlice 'Bressingham' (Saponaria)
Mydlice 'Bressingham' (Saponaria)
cz
Mydlice 'Bressingham' (Saponaria)
Mydlice 'Bressingham' (Saponaria)
Karel V: Dobrý den,

na zahradě si můžeme vypěstovat i Mydlici lékařskou, obsahuje saponiny. Vhodné na úmývání rukou, praní, použítí i jako šampon.

Můžou se použít i květy uvolňují se z nich saponiny i bez vaření. Pořádně protřepat a nechat vyluhovat. Nejlépe pění ve Sluncem vyhřáté dešťové vodě.

Kořen se však musí vařit (energeticky náročné).

Mydlice je vhodné vysadit na  slunečné místo, kde je i vlhko. V přírodě roste většinou pod kopcem. Neměla by se však sázet přimo u rybníka, řeky. Mohou se uvolňovat saponiny do vody, prý je to nevhodné pro ryby. Několik metrů od vody snad nevadí, roste i v blízkosti řek.

Pokud je vzrostlá nepotřebuje žádnou péči, stačí okolo ní posekat trávník. Když se brzo po odkvětu mydlice pokosí stihne vyrůst a vykvést ještě jednou. Jinak jsou na rostlině potom současně tobolky se semeny i částečně květy. Neměla by se však kosit přiliš často. Nekvete a začne se množit oddenky,rostlina se chová podobě jako kopřiva. Je podobná i svou velikostí. Pokud semena padají do trávy věšinou nevyklíčí. Dříve ji lidé sázeli na okraj zahrad k plotu.

Mydlice lékařská (zahradní) má hodně květů, po dešťi může (nasáklé květy) rostlina padat k zemi.

Snad by se mohla vysét přímo do záhonu na podzim, jen mírně pod zeminu. Nenáročná pro pěstování.

Nejrychlejší způsob jak rostlinu množit, kus někde ukopnout a zasadit přímo na místo. Na trvalé stanoviště větší vzdálenosti od sebe, možná až 80-100 cm.

Semena vám můžu poslat.

S pozdravem,
K. Vlček
cz
Mydlice lékařská zahradní (Saponaria officianalis)
Mydlice lékařská zahradní (Saponaria officianalis)
cz
Mydlice lékařská zahradní (Saponaria officinalis)
Mydlice lékařská zahradní (Saponaria officinalis)