Jan Kolman: Ptilostemon - Ptilostemon
Rod Ptilostemon, čeleď hvězdnicovité - Asteraceae, je rozšířen ve východním Středozemí - v Řecku, Libanonu, v Izraeli a v Turecku, ale některé druhy rostou i na Pyrenejském poloostrově. Jsou to vytrvalé rostliny buď keřovitého vzrůstu nebo jednoduché rostliny s přízemní listovou růžicí. Květenství složená v úboru bez okrajových jazykovitých kvítků, jsou podobná květenstvím pcháčů Kvete v letních měsících. Plod je ochmýřená nažka.

Druhy:
Ptilostemon chamaepeuce - je druh, se kterým je možno se setkat pravděpodobně nejčastěji,např. v řecké oblasti.  Je keřovitého vzrůstu, vysoký 100 - 150 cm, má  střídavé čárkovité listy, na okrajích podvinuté, ochmýřené až plstnaté, rostoucí hustě po celé lodyze, jsou 10 - 13 cm dlouhé.V době, kdy ještě nejsou vyvinuté květní lodyhy, připomíná spíše borovici kleč. Květní úbory jsou velmi podobná úborům našich pcháčů. Kvete v letních měsících. Snímky jsou z řeckého ostrova Zakynthos.

Další druhy:
Ptilostemon greuteri, Ptilostemon stellatus, Ptilostemon strictus
Ptilostemon afer - má přízemní růžici ostnitých listů, jednoduchou nevětvenou lodyhu, zakončenou květními úbory. Celá rostlina je podobná pcháčům.
Ptilostemon casabonae, Ptilostemon hispanicus - rostou ve Španělsku.
Editoval wochozsky (21.01. 2014 20:03:08)
cz
Bez českého názvu (Ptilostemon chamaepeuce)
Bez českého názvu (Ptilostemon chamaepeuce)
cz
Bez českého názvu (Ptilostemon chamaepeuce)
Bez českého názvu (Ptilostemon chamaepeuce)