Jan Kolman: Připojuji další dva druhy škardy, rostoucí v Alpách a v Pyrenejích a dva druhy horských bylin, rostoucích ve stejném biotopu.

Škarda zlatá - Crepis aurea, čeleď hvězdnicovité - Asteraceae, je vytrvalá bylina, vysoká 5 - 15 cm, roste v horách v nadmořské výšce 1500 - 2300 m, v porostech trav, často ve společnosti kontryhele alpského, Alchemilla alpigena a pomněnky alpské, Myosotis alpestris. Vzrůstem i tvarem květů je podobná našemu jestřábníku chlupáčku, Hieracium pilosella, ale květy jsou oranžové, listy má přízemní, podlouhle kopinaté, hladké. Kvete od června až do srpna. Plod je ochmýřená nažka.

Škarda trpasličí - Crepis pygmaea, je rovněž vytrvalá bylina, vysoká jen 5 - 10 cm, často i méně. Roste také v nadmořských výškách 1500 - 2300 m, ve stejných biotopech, ale na rozdíl od škardy zlaté, roste v drobné ssuti mezi kamínky, takže vypadá jako opravdová skalnička. Kvete také od června do srpna, květy jsou jasně žluté, listy přízemní, rozprostřené, srdčité, sítnatě zvlněné. Plod je ochmýřená nažka.

Kontryhel alpský - Alchemilla alpigena, čeleď růžovité - Rosaceae, je vytrvalá bylina, vysoká 10 - 15 cm, s přízemními , dlanitě sedmi - osmičetnými listy, vroubenými chloupky. Květy drobné, žlutobílé, kvete v červnu až srpnu. Roste v nadmořských výškách 1500 - 2300 m, v travnatých porostech. Je velmi dekorativní. Plod je nažka.

Pomněnka alpská - Myosotis alpestris, čeleď brutnákovité - Borraginaceae, je vytrvalá bylina, rostoucí v horách v nadmořských výškách 1500 - 2300 m, v ssutích a holích, na skalách. Je vysoká 5 - 20 cm, listy přisedlé, jen přízemní krátce řapíkaté. Květy jsou blankytně modré, kvete od května do srpna. Roste i v českých a slovenských horách.

Všechny snímky jsou z okolí jezera Daubensee, Švýcarsko, 1700 m n.m.
Editoval wochozsky (13.02. 2014 20:29:26)
cz
Jezero Daubensee, Švýcarsko, 1700 m nm
Jezero Daubensee, Švýcarsko, 1700 m nm
cz
Kontryhel alpský (Alchemilla alpigena)
Kontryhel alpský (Alchemilla alpigena)
cz
Pomněnka alpská (Myosotis alpestris)
Pomněnka alpská (Myosotis alpestris)
cz
Škarda trpasličí (Crepis pygmaea)
Škarda trpasličí (Crepis pygmaea)
cz
Škarda zlatá (Crepis aurea)
Škarda zlatá (Crepis aurea)