YOS: Čím jste hnojil? Není trávník spálený buď hnojivem (dusíkem) nebo sluníčkem? Pokud je spálený sluníčkem, kořeny budou živé, ale pokud hnojivem, budete muset poškozená místa znovu osázet. Plíseň se tvoří jen v mokrém trávníku s nedostatkem vzduchu a pozná se podle houbových vláken, které se táhnou směrem ke zdravé trávě.

Všechno jde tak, jak má jít.
Jan Kolman: Nepíšete, kdy ta pohroma nastala. Pokud tam dlouho ležel sníh, mohla to být plíseň sněžná, která napadá jak nově založené, tak i starší trávníky a vytvářejí se holá místa, ale většinou ne v takovém rozsahu, jako na Vašem snímku.
Proti plísni sněžné je vhodnější prevence - na podzim nehnojit dusíkem, ale draselnými hnojivy, sekat trávu až do pozdního podzimu,neponechávat na trávníku ani posečenou trávu, ani listí. Pokud není poškození trávníku masivní, příroda si většinou poradí sama, bez použití fungicidů.
Mohlo se to ale stát i po Vašem přihnojení, pokud jste přihnojoval za suchého počasí - hnojivo mohlo trávu spálit. Trávník se má hnojit za vlhkého počasí, nejlépe před deštěm nebo po přihnojení okamžitě zalít.
  Další možností je nerovnoměrná vrstva ornice, do které bylo travní semeno vyseto, zejména pokud byla ornice rozprostřena na nějaké navážce nebo jílovité půdě. V místech, kde byla vrstva ornice dostatečná, tráva roste, kdežto slabší vrstvička snadno vysychá a s ní i trávník.Může nastat i opačný případ, kdy na jílovitém podkladu vyhyne tráva tam, kde se drží déle voda.

Spíš se ale přikláním k variantě č.2 - popálení porostu hnojením. Pokud se trávník nevzpamatuje, můžete se pokusit o dosev a s hnojením být příště opatrnější.
  Ještě k termínu výsevu trávníku - podle mých zkušeností je nejvhodnější dobou první polovina září, kdy bývá rovnoměrnější rozložení srážek, není ani prudké slunce ani lijáky. Do zimy tráva dostatečně naroste a pokud bylo travní semeno vyseto do dostatečně uleželého podkladu, je možno ještě do konce podzimu posekat.
Editoval wochozsky (06.05. 2014 16:40:25)