RobertT: Dobrý den. Na listech keříků (nevím jméno) cca 10 let starých se nám na jaře objevily dírky a posléze uschly. Manželka ostříhala keříky až k zemi. Časem se objevily lístky a keříky se od země zazelenaly. Nyní jsme tam zase objevili dírky a nějaké broučky. Nevíte co by to mohlo být  a jak na to? Mám i fota vč. broučka.
Děkuji
Editoval RobertT (29.06. 2014 16:49:07)
cz
Dírky v listech keře
Dírky v listech keře
YOS: Pane RobertT - nemáte detail brouka? Připomíná mi to listohloda na keři viburnum. Zkuste pod keř dát bílou plachtu a zatřepat s větvemi.  Mám více dotazů. Například, zda máte na zahrádce jehličnatý strom tis, půdokryvného Tlustonitníka  - Pachysandra ,Mochničku - WaldsteiniaDlužichu - Heuchera nebo Mitrovničku - Tiarella?
Editoval YOS (29.06. 2014 19:30:28)

Všechno jde tak, jak má jít.
RobertT: Díky moc za radu.Podle hledání je to opravdu Viburnum opulus nanum a fotku brouka(výřez z fotky) přidávám. Keříky jsou malé ostříhané až k zemi takže to s tím setřepáním nepůjde ale rozmáčkl jsem tři, dají se lehce chytit. Tis na zahrádce nemáme stejně jako Tlustonitníka, Mochničku, Dlužichu a Mitrovničku. Dnes žádný brouček bo prší od rána.
cz
Brouček
Brouček
cz
Záhon - situace
Záhon - situace
YOS: Váš záhonek se mi moc líbí. smile Je i v rovnováze s přírodou. Jehličnany s kvetoucími keři a bobulemi. Ten Váš červený keř má taky bobule - jestli je to Dřišťál japonský. Omlouvám se za moji poznámku, na kterou jste se neptal, ale myslím si, že 3 keře kaliny obecné jsou moc blízko sebe. Keř dosahuje výšky 2,5m a šířky asi taky tak. Patří mezi mé favority. Navíc plody a kůra jsou léčivé. Píšete, že nemáte na zahrádce tis, ale já bych řekla, že ty 3 žlutozelené keře jsou Tis, asi Taxus baccata 'fastigiata aurea' .
Editoval YOS (30.06. 2014 15:56:24)

Všechno jde tak, jak má jít.
Jan Kolman: Tato odrůda kaliny, Viburnum opulus "Nanum", nedorůstá příliš velkých rozměrů a má i bez řezu kulovitý tvar.
V táborské botanické zahradě je keř této odrůdy a přesto, že je už opravdu hodně starý, je vysoký do 1 metru. Mívá však pravidelně téměř sežrané listy, pravděpodobně od stejného druhu brouka. Je možné, že se toto pravidelné poškozování podílí i na  nízkém vzrůstu zmíněného keře. I když keř po hlavním žíru škůdce znovu obrazí, bývá na ohlodanou rostlinu opravdu smutný pohled. Také hodně trpí mšicemi.
Proto doporučuji sledovat výskyt brouků a larev už od vyrašení listů a keře postříkat vhodným přípravkem proti žravým a savým škůdcům včas, než dojde k masivnímu poškození listů.
RobertT: Díky za radu. Zkusím zítra něco koupit. Za těch cca 10-12 let je to poprvé co se to stalo. Na jaře jsme ho vždy dost sestříhli (jak pravil pan zahradník) a krásně rostl vždy do malé výšky max 0,5-0,6 m.Nyní je to poprvé co mu něco sežralo listy a myslelii jsme že už se nevzpamatuje , no stalo se a zkusíme pomoci aby se podařilo...
YOS: Wochozský, vůbec mne kultivar nenapadl. Tady vidíte, jak je důležité spolupracovat. Sám jsem nic. Ten brouk je příbuzný mandelince a jmenuje se Bázlivec kalinový. Dokáže keř ožrat úplně do hola. Krásně to tady napsala GENICKA. Bylo by dobré, kdyby fotka tohoto brouka se přestěhovala k příspěvku Genicka, nebo naopak. RobertT - Já osobně bych Vaše malé kaříčky v květnu hlídala a všechny housenky zahubila.
Editoval YOS (04.07. 2014 21:47:44)

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Buddleja x weyeriana 'Honeycomb' - komule, motýlí keř Buddleja x weyeriana 'Honeycomb' - komule, motýlí keř
Weyerovy hybridy komule jsou kříženci mezi buddleja davidii var. magnifica a buddleja globosa. K rozpoznávacím znakům patří zejména tvar květenství, které většinou není tak kompaktní homole jako u komule Davidovy, ale je složené z několika kulovitých shluků drobných …
Buddleja 'Silver Anniversary' - komule, motýlí keř Buddleja 'Silver Anniversary' - komule, motýlí keř
Silver Anniversary™ ( Morning Mist ) je nápadně zbarvená komule pocházející z křížení druhů crispa a loricata. Vyšlechtil ji v roce 1994 anglický šlechtitel Peter Moore …
Buddleja davidii 'Black Knight' - motýlí keř, komule davidova Buddleja davidii 'Black Knight' - motýlí keř, komule davidova
Komule má častější lidový název motýlí keř. Je to přirozené, neboť od začátku léta, kdy vykvétá, až do podzimu nese nápadné květy, které jsou voňavé nejenom pro nás, ale hlavně pro křídlatý hmyz, převážně motýly. Pokud jste ještě neměli mnoho …