Jan Kolman: Příkladem monotypního rodu může být vřes obecný - Calluna vulgaris z čeledi vřesovcovitých - Ericaceae.

Jsou ale i monotypní čeledi, které zahrnují pouze jeden druh, který je zároveň zástupcem celé čeledi.
Z cizích rostlin např. jinan dvoulaločný - Ginkgo biloba, čeleď jinanovité - Ginkgoaceae

V naší květeně bylo též několik monotypních čeledí, které obsahovaly pouze jeden druh, ale po změně botanické klasifikace byly zařazeny do jiných čeledí:

Hnilák smrkový - Monotropa hypopitys, dříve čeleď hnilákovité - Monotropaceae, nyní v čeledi vřesovcovité - Ericaceae, je vytrvalá bylina rostoucí roztroušeně ve vlhčích, nejčastěji smrkových lesích v pahorkatině nebo v horách. Je to saprofyt ( = rostlina, čerpající výživu z rozložených rostlinných látek, obecně z humusu, prostřednictvím mykorhizních hub) - nemá chlorofyl, je bledožlutýnahnědlý, vysoký 10 - 30 cm. Listy jsou šupinovité, přitisklé k lodyze, květy podlouhle baňkovité, od června do srpna.Bohužel nemám snímek, lze najít v Biolib.cz nebo na Botany.cz.
Tento rod měl poddruh - ssp. hypophegea - hnilák smrkový lysý, nyní je jako samostatný druh hnilák lysý - Monotropa hypophegea, roste rovněž v lesích, v horách. Rostlina je narůžovělá, drobnější.

Kotvice plovoucí - Trapa natans, dříve čeleď kotvicovité - Trapaceae, nyní v čeledi kyprejovité - Lythraceae, je jednoletá vodní plovoucí rostlina, s kosočtverečnými listy, které mají ztlustlé řapíky s pletivem obsahujícím vzduchové komůrky, což umožňuje rostlině plout na vodní hladině. Květy jsou bílé, čtyřčetné, kvete od června do září, plod je čtyřhranný, kotvicovitý, pichlavý oříšek, vnitřek je jedlý.
Editoval wochozsky (04.12. 2014 18:03:50)
cz
Kotvice plovoucí (Trapa natans)
Kotvice plovoucí (Trapa natans)