Zdena: Samorostlík klasnatý - Actea spicata
Synonyma: Actaea christophoriana, Christophoriana spicata, Actaea nigra, Actaea corymbosa
Čeleď: Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Samorostlík klasnatý (Actaea spicata) je druh planě rostoucí byliny z čeledě pryskyřníkovitých. Je jediným druhem rodu samorostlík rostoucí v České republice.

Je to vytrvalá, 30 až 70 cm vysoká bylina s přímou, nevětvenou lodyhou vyrůstající z dlouhého, červenohnědého oddenku. Střídavě vyrůstající, sytě zelené řapíkaté listy s čepelí trojúhelníkového tvaru, jsou trojčetné a 2 až 3krát zpeřené. Jejich lístky jsou podlouhle vejčité, zašpičatělé, nepravidelně pilovité, koncový lístek bývá 3klanný.
Květy široké cca 1 cm jsou uspořádány v jednom, jen výjimečně ve 2 hustých, stopkatých hroznech. Mají kalich se 4 malými, 4 až 5 mm dlouhými, brzy opadávajícími zelenavými až žlutavými vejčitými plátky, na vrcholu někdy nafialovělými. Koruna je vytvořena obvykle 4 krémovými až nažloutlými široce rozestoupenými plátky s dlouhým nehtem. Z květu vystupuje 12 až 15 tyčinek s prašníky otevírajícími se na vnitřní straně. Gyneceum je složeno s jednoho plodolistu, blizna je přisedlá. Pro zamezení samoopylení dozrává blizna dříve, než se otevřou prašníky. Květ neprodukuje nektar, opylující hmyz si odnáší pyl. Kvete od května do července.
Plodem je mnohosemenná vejcovitá bobule v průměru 12 až 15 mm, která zraním změní barvu ze zelené na leskle černou. Tato bobule je pozoruhodná tím, že je jednou z mála bobulí vzniklých z apokarpního gynecea a dále je vůbec jediná v čeledi pryskyřníkovitých.

Zdroj textu Wikipedie
cz
Samorostlík klasnatý (Actea spicata)
Samorostlík klasnatý (Actea spicata)
cz
Samorostlík klasnatý (Actea spicata)
Samorostlík klasnatý (Actea spicata)
cz
Samorostlík klasnatý (Actea spicata)
Samorostlík klasnatý (Actea spicata)
Další informace v článcích o rostlinách
Actaea spicata - samorostlík klasnatý Actaea spicata - samorostlík klasnatý
Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae) Bylina vytrvalá, 30-70 cm vysoká, nepříjemné vůně, jedovatá. V zemi má tlustý oddenek. Lodyha přímá, řídce větvená i jednoduchá, listnatá. Listy jen lodyžní, velké, dlouze řapíkaté, po 2-3 v přeslenu, dvojitě trojčetné …
Rostliny na Znojemsku | 13.10. 2016