Jarka Habešská: Dobrý den, máme cca 3 roky zasazen živý plot z Tuje. Cca 230 kusů. Par jich odešlo, ale nějaký úbytek jsme čekali. Nasadili nové a ty už rostou. Ovšem letos teda žádná sláva. Z původních všech stejně velkých některé vyrazily, jiné jsou menší. A to v jedné řadě. A nejhorší je, že začaly prosychat zevnitř i zvenku. Jsou zavlažované, v létě jsem je hnojila hnojivem na konifery. Teď na podzim, cca měsíc zpátky hořkou solí. Tou solí jsem je hnojila každý rok, ale letos je ten plot nějaký ošklivý a je mi to líto. Když  mi začala prosychat omorika, tak ta sůl okamžitě zabrala. U těch tůjí nepozoruji žádné zlepšení. Sousedé za plotem mají stromky stejné, o asi 2 roky starší, ale krásné. Co děláme špatně? Prosím moc o radu. Posílám fotky.
Editoval Jarka Habešská (05.11. 2015 13:23:28)
cz
Prosychani thuje 'Smaragd' (Thuja occidentalis)
Prosychani thuje 'Smaragd' (Thuja occidentalis)
cz
Thuje prosychání 'Smaragd' (Thuja occidentalis)
Thuje prosychání 'Smaragd' (Thuja occidentalis)
Martina Hájková: Dotaz: Minulé jaro jsme vysázeli thuje Smaragd. Přes zimu bylo vše v pořádku, posledních 10 dní (v květnu) nám začaly odspoda hnědnout. Kořeny jsou v pořádku a mají nové výhony. Půda je přikrytá mulč. kůrou. Psa nemáme. Dají se zachránit? Děkuji.

Odpověď: Ano, dají se zachránit, doporučuji aplikovat postřik NOVOZIR, DITHANE nebo FUNDAZOL.

Zdroj: Zahradní rádce Martiny Hájkové, Marigreen s.r.o.
Další informace v článcích o rostlinách
Thuja occidentalis 'Smaragd' Thuja occidentalis 'Smaragd' - zerav západní
Původ: Odrůda vyšlechtěná v roce 1950, původní druh pochází z východu Severní Ameriky. Roste často v bahnitých vlhkých půdách a kolem řek, často tvoří celé lesy. Vzhled: Středně rostoucí pravidelný kuželovitý zerav, výška 3-4 m. Jasně zelené, lesklé …