Eva N E: Modřenec  -  Muscari
Čeledˇ Hyacinthaceae , někdo ho řadí do čeledi Liliaceae, někteří autoři vylišují z rodu Muscari ještě menší rod Leopoldia, česky modravec.
Je známo asi 30 druhů,rozšířených v Evropě,v jihozápadní Asii a v severní Africe

Jedná se o trvalky, cibuloviny. Listy jsou dlouhé, celokajné, většinou čárkovité, ploché či žlábkovité,často ztlustlé,žilnatina je souběžná,po 2 - 7 v přízemní růžici.Květy jsou oboupohlavné,v květenstvích,ve vrcholových hroznech.Okvětí se skládá z 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech - 3+3,které jsou téměř po celé délce srostlé v baňkovitou až válcovitou okvětní trubku,zpravidla modré,vzácněji bělavé nebo fialové barvy.U některých druhů,které jsou někdy řazeny do samostatného rodu Leopoldia jsou na vrcholu hroznu sterilní květy,barevně i tvarově odlišné od fertilních. Plodem je tobolka.

Muscari comosum , syn. Leopoldia comosa  -  Modřenec chocholatý , syn. Modravec chocholatý
Roste v teplejších oblastech.Je vysoký až 70 cm.
Editoval Eva N E (17.12. 2013 19:59:28)
cz
Modřenec chocholatý (Muscari comosum)
Modřenec chocholatý (Muscari comosum)
Eva N E: Příroda se probudila a stráně rozkvetly. Podle toho, jak mi vyjde čas , budu dávat květiny, jak budou postupně rozkvétat. Některé z nich už na garten jsou, takže přidám jen nějaké nové obrázky a jako v tomto případě , rozdělím je na samostatné příspěvky.
Další informace v článcích o rostlinách
Muscari neglectum - modřenec hroznatý Muscari neglectum - modřenec hroznatý
Čeleď: hyacintovité (Hyacinthaceae) Bylina vytrvalá, 5-30 cm vysoká. V zemi má cibulku o průměru až 2 cm. Stonek je bezlistý, přímý, jednoduchý, vyrůstá jen jeden, ukončený hroznovitým květenstvím. Listy má 3-5, jsou přízemní, úzce čárkovité, polooblé …
Rostliny na Znojemsku | 13.02. 2017
Muscari comosum - modřenec chocholatý Muscari comosum - modřenec chocholatý
Čeleď: hyacintovité (Hyacinthaceae) Bylina vytrvalá, 30-70 cm vysoká. V zemi má vejčitou cibuli. Stonek je bezlistý, nevětvený, přímý, zakončený květenstvím. Přízemních listů v listové růžici bývá jen několik, jsou široce čárkovité, žlábkovité, vzpřímené …
Rostliny na Znojemsku | 13.02. 2017