Ing. Miloš Vymazal: Paznehtník - Acanthus
Čeleď: Acanthaceae
Z asi 20 druhů s oblastmi původu v jižní Evropě, Africe a Asii jich u nás vydrží jen několik. Přestože zde pěstované druhy snášejí pokles teplot i do –15 °C, je v zimě vhodné přikrytí. Zvláště během vlhké zimy bez sněhové přikrývky rostliny strádají a někdy i vymrzají.
Citace z http://www.zahrada-cs.com/a/cz/4819-aca … znehtník/
cz
Paznehtník měkký (Acanthus mollis)
Paznehtník měkký (Acanthus mollis)
Eva N E: Paznehtník měkký - Acanthus mollis
Čeleď : Acanthaceae
Místo: Libanon
Tento paznehtník má velké , poměrně široké listy. Květní stvol vyrůstá až do 1 m. Kvete od dubna.  Podle listů to není žádný z těch, které jsou na garten. Může mi někdo poradit, který je to druh? Já myslím, že by to mohl být Acanthus mollis , i když má široké listy.
Editoval Eva N E (22.01. 2014 15:17:15)
cz
Paznehtník měkký (Acanthus mollis)
Paznehtník měkký (Acanthus mollis)
cz
Paznehtník měkký (Acanthus mollis)
Paznehtník měkký (Acanthus mollis)
Jan Kolman: Paznehtník - Acanthus, čeleď paznehtníkovité - Acanthaceae, je rod vytrvalých rostllin, který má asi 20 druhů.rozšířených převážně ve Středozemí. Rostliny bývají vysoké až 1 m, jsou ozdobné jednak květenstvím a jednak nápadně vykrajovanými listy, které u některých druhů mívají ostnité úkrojky. Tato rostlina je historicky zajímavá tím, že motiv jejích vykrajovaných listů sloužil v antické době jako vzor pro hlavice korintských  sloupů.
Květy jsou pyskaté, uspořádané do sloupovitého květenství, s ostnitými listeny, bílé až purpurové, někdy nabíhající do modra.
Rostou dobře v těžší až i kamenité půdě, nejlépe na plném slunci. Kvetou v červnu, lodyhy s květy je možno použít k řezu i k sušení do suchých zimních kytic.
Množí se dělením i semeny. Rostliny vytvářejí mnoho postranních výběžků z dužnatých kořenů, kterými se snadno množí. I po odstranění rostliny vyrůstají odnože ještě ze zbytků kořenů.

Druhy:
Paznehtník dlouholistý - Acanthus longifolius, původem z Dalmacie je jeden z nejběžněji pěstovaných druhů.Je vysoký do 1m, listy jsou dlouhé 50 - 60 cm, květy jsou purpurově růžové.Kvete v červnu.

Paznehtník měkký - Acanthus mollis, z východního Středozemí, je podobný předchozímu druhu, listy mívá širší, lehce ochmýřené. Květy jsou bílé n. narůžovělé.

Paznehtník ostnitý - Acanthus spinosus, je původem z Řecka a řeckých ostrovů. Jeho listy mají ostnité zakončení a lehkou světlou kresbu. Rovněž listeny v květenství jsou ostnité. Je velmi dekorativní, ale vzhledem k zemi původu vyžaduje propustnou až kamenitou půdu a lehkou zimní přikrývku.

Poznámka: Semena v době zralosti jsou vystřelována za teplého počasí se slyšitelným zvukem, to se může stávat i v bytě v suchých kyticích.
Editoval wochozsky (22.01. 2014 18:20:15)
cz
Paznehtník dlouholistý (Acanthus longifolius)
Paznehtník dlouholistý (Acanthus longifolius)
cz
Paznehtník měkký (Acanthus mollis)
Paznehtník měkký (Acanthus mollis)
cz
Paznehtník ostnitý (Acanthus spinosus)
Paznehtník ostnitý (Acanthus spinosus)
Jan Kolman: V České republice pěstované rostliny mají listy na koncích úkrojků spíše zaoblené, bez jakéhokoliv náznaku ostnů. Tím se zřejmě liší od rostlin, popsaných a zobrazených paní Evou NE.
Další informace v článcích o rostlinách
Acanthus spinosus - paznehtník ostnitý Acanthus spinosus - paznehtník ostnitý
Paznehtník ostnitý (Acanthus spinosus) možná znáte, i když jste ho v přírodě ani na zahradě nikdy neviděli. Jeho květy totiž sloužily jako vzor pro ornamenty na korintských sloupech …
Acanthus hungaricus - paznehtík uherský Acanthus - paznehtník
Čeleď: Acanthaceae Z asi 20 druhů s oblastmi původu v jižní Evropě, Africe a Asii jich u nás vydrží jen několik. Přestože zde pěstované druhy snášejí pokles teplot i do –15 °C, je v zimě vhodné přikrytí. Zvláště během vlhké zimy bez sněhové přikrývky …