nasekrasnazahrada: Konvalinky (Convallaria) právě raší stejně jako česnek medvědí (Allium ursinum), jehož aromatické listy jsou oblíbeným kořením. Obě rostliny jsou si podobné, konvalinka je však jedovatá! Česnek medvědí lze poznat podle silné vůně po cibuli nebo česneku. Používáte-li v kuchyni česnek medvědí, vysaďte si jej na zahradě. Tím se vyvarujete možné záměny.

Rada z rubriky Co je důležité v dubnu
2285-allium-ursinum-4.jpg
Allium ursinum - česnek medvědí
3534-convallaria-majalis-konvalinka-vonna-2.jpg
Convallaria majalis - konvalinka vonná
Editoval nasekrasnazahrada (31.03. 2009 12:28:02)

Text z časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na nasekrasnazahrada
Rose: Česnek medvědí - Allium ursinum       
Roste v lužních, listnatých lesích, kolem potoků, na úpatích svahů. Má rád vlhké, humózní a kypré půdy na polostinných místech. Na zahradě se mu daří v polostínu nebo stínu (pod stromem nebo keřem). Listy i květy mají česnekové aroma, můžeme je přidávat do jídla (pomazánky, polévky, saláty …).  Používá se při nachlacení, onemocnění horních cest dýchacích, astmatických potížích, má baktericidní účinky, ničí mykozy a plísně,  zabraňuje kornatění cév, léčí nemoci věnčitých cév, snižuje krevní tlak,  proti střevním parazitům ….
Nic se nemá přehánět, to platí i o česneku. Nadměrné užívání může vyvolat průjem, nadýmání, záněty ledvin. Někteří lidé mohou být i alergičtí na česnekové silice.
Dá se u nás sehnat přes internet. Mám německý česnek zakoupený vloni v českém zásilkovém zahradnictví.