Martina Hájková: Dotaz: Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaká velikost květináče je vhodná pro pokojovky? Zdá se mi, že když je květináč větší než kytka, tak kytka pomalu roste.

Odpověď: Obecně platí, že při přesazování, když vyndáte rostlinu z původního květináče, prohlédněte kořenový bal a podle jeho velikosti je  vhodné použít květináč o cca 3cm větší.
Květináč - zcela jednuduchá technika

Květináč - zcela jednuduchá technika


Zdroj: Zahradní rádce Martiny Hájkové, Marigreen s.r.o.
Bedrich05: Dobrý den, větší velikost květináče není rozhodně nikdy na škodu. Pokud je květináč menší, pak to může působit, že kytka roste rychleji, protože stačí, aby mírně zvětšila svůj objem a oproti květináči hned vypadá velká. Ve skutečnosti je to ale jinak a větší množství zeminy v květináči nikdy není na škodu.
cz
Květináč - optimální velikost
Květináč - optimální velikost
Další informace v článcích o rostlinách
Jak vybrat správný květináč Jak vybrat správný květináč
Pokud je substrát v nádobě hustě prokořeněn, nastává čas přesadit rostlinu do většího květináče. Ten vyberte tak, aby byl v průměru asi o pětinu větší než původní: kolem kořenového balu by měl zůstat okraj široký 3–6 cm, ne více …
Větší květináč není třeba Větší květináč není třeba
Se staršími přenosnými rostlinami je problém: k přesazování potřebují stále větší nádoby. To ovšem platí jen do určité velikosti. Potom, pokud zmenšíte kořenový bal, můžete rostlinu ponechat v původním květináči. Přitom kořenový bal ořízněte ostrým …