jitula: Chtěli bychom si na zrušeném záhoně připravit okrasný záhonek, na který bychom vysázeli nejraději nějaké keříky či stromky kvetoucí časně z jara. Záhonek ale není moc velký asi tak 3m krát 1,5m. Můžete nám někdo poradit, popřípadě i poslat fotku podobně osázeného záhonku. Mělo by se spíše jednat o druhy zakrslejší. Záhonek je spíše v polostínu, někde i ve stínu.
YOS: Jitulo, kolik hodin slunka záhon dostane a kdy? Ráno, v poledne nebo večer? Do stínu moc kvetoucích keřů není. Snad kdoulovec - Chaenomeles, Azalea pontica (ta potřebuje kyselou půdu), Salix integra nebo Berberis darwinii. otužilý jen do -20°C. Z vyšších rostlin Kozlík lékařský a náprstníky.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marvella: Dobrý večer Jitulo, kvetoucí keře brzy z jara a do polostínu či stínu? Tak to mám jen azalky a rododendrony, hortenzie a v létě je doplňuje klasické lesní kapradí, různé druhy bohyšek, japonské sasanky - ty mi kvetou bíle a růžově a jsou opravdu krásné, Aruncus aethusifolius Udatna, rozchodníky. To ale už nejsou keře. Teď mám ještě vše osázené cibulovinami, aby bylo všechno už krásně jarní. Marcela
cz
rododendron 24.4.2011
rododendron 24.4.2011
Jan Kolman: Byla zde zmínka o použití kdoulovce japonského - Chaenomeles japonica. Přikládám několik snímků různě zbarvených kultivarů této dřeviny a dalšího druhu, Chaenomeles speciosa - kdoulovec ozdobný.
Kdoulovce jsou nenáročné a na jaře ( právě v této době ) velmi okrasné keře. Snášejí polostín i stín, ale samozřejmě nejlépe kvetou na plném slunci. Jejich plody, podobné malým jablíčkům jsou sice v syrovém stavu nepoživatelné, ale velmi příjemně voní a je možno je využít k výrobě džemů, i v kombinaci s jinými druhy ovoce, neboť obsahují velké množství pektinů a tím umožňují dobré želírování výrobku.
Kdoulovec japonský dorůstá výšky kolem 1 m, kdoulovec ozdobný je vyšší a rozložitější, až 2,5 m. Oba druhy, zejména kdoulovec japonský, se rozšiřují kořenovými výběžky - je tedy třeba počítat s tím, že budou v plném vzrůstu zabírat stále více místa.
cz
Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica)
Kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica)
cz
Kdoulovec japonský - bílé květy (Chaenomeles japonica)
Kdoulovec japonský - bílé květy (Chaenomeles japonica)
cz
Kdoulovec japonský - cihlově červený nejběžnější (Chaenomeles japonica)
Kdoulovec japonský - cihlově červený nejběžnější (Chaenomeles japonica)
cz
Kdoulovec ozdobný
Kdoulovec ozdobný
cz
Kdoulovec ozdobný-detail květu
Kdoulovec ozdobný-detail květu
Další informace v článcích o rostlinách
Keře kvetoucí na jaře Keře kvetoucí na jaře řežeme až po odkvětu
U keřů kvetoucích na jaře udělejte zpětný řez teprve až po odkvětu. Pokud byste řezali dříve, ochudili byste se letos o květy …