Jan Kolman: kompostuji vše, kromě kvetoucích a vytrvalých plevelů a slupek od brambor. Stalo se mi totiž jednou, že očka ve slupkách vyklíčila, zakořenila, vyhnala nať a vyrostly tam dokonce malé brambůrky. Nemyslím, že by to v kompostu vadilo, ale mohlo by to přilákat hlodavce a mandelinku bramborovou.

Skořápky od vajec a kosti, pokud právě topíme, házím do ohně. Ten vše desinfikuje,  organické části - blány vajíček, šlachy a chrupavky na kostech shoří. Přepálené skořápky se samy rozpadnou, větší zbytky kostí před uložením popele do kompostu rozdrtím. Zůstane prakticky jen základní látka - fosforečnan vápenatý.Ten se do kompostu hodí, protože snižuje kyselost a obohacuje o vápník a fosfor. Podotýkám, že topíme pouze dřevem z listnatých stromů, všechen popel tudíž sypu na kompost.
Ing. Miloš Krump: Nic proti, ale kosti bych asi nepálil, tímt teď myslím ochranu ovzduší a co se týče pálení dřeva, s tím já osobně zacházím opatrně do kompostu jej přidávám ale v malých dávkách.
Slyšel jsem že i dřevený popel může být toxický, pokud v blízkosti těchto stromů nachází nějaký zdroj znečištění - i stromy do sebe absorbují těžké kovy, které pak zůstávají ve spáleném zbytku - popelu. Jsou na to různé vědecké studie.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
paho: Na stránkách jsem našla teploměr do kompostu, u kterého píšou, že je potřeba udržovat teplotu v kompostu nad 38C. Tak jestli to nebude ten důvod, proč někomu kompost "nejde".
Ing. Miloš Krump: Kompostování

Ahojky zahradníci.
Co děláte s posekanou trávou? Já zvažuji koupit kompostér, máte s nimi nějaké zkušenosti?


Co s posekanou trávou? Lze ji buď kompostovat, nejlépe však v zavadlém stavu a smíchanou s ostatním zahradním materiálem. (odkvetlé části rostlin, piliny, drť z větví atd.).

Trávu lze také využít jako mulč pod ovocné či jehličnaté stromky. Tento mulč v horkých letních měsících zadržuje vláhu a zamezuje růstu plevelů.


Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
YOS: Při přehazování kompostu jsem na samém spodku narazila na velikánské množství trusu brouků. Zřejmě zlatohlávka zlatého a zlatohlávka tmavého. Od páchníka to nebude, ten snad žije v dutinách mrtvých stromů. Ví někdo jak tento trus nejlépe využít? Třeba rozházet jako hnojivo kolem růží, keřů, stromů a po trávě? Nebo raději ponechat na kompostu?

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Trus brouků v kompostu (Cetonia aurata Oxythyrea funesta)
Trus brouků v kompostu (Cetonia aurata Oxythyrea funesta)
YOS: Kompostování
Jelikož můj původní kompost byl u plotu a od sousedů Cypřišovec Leylandův rostl tak rychle, že mi více jak z poloviny zakrýval kompost. Tím kompost nedostal dostatek vláhy, aby se mohl rozkládat. Založila jsem si nový a větší se 2 kobky, abych kompost mohla na jaře jednoduše přehazovat a vytvořený kompost ve spodní části použila jako hnojivo k mým rostlinám.  smilesmilesmile Rýčem jsem vyryla jámu a hlínu jsem dávala na plachtu na jednu hromadu. Manžel mi smontoval ze starého drátěného plotu a několika dřevěných palet ohrádku. Boky palet zevnitř kompostu přikryl tkanou textilií, aby kompost nevypadával a palety rychle nehnily. smilesmile Na spodek jámy jsem naházela vrstvu větví, nejsilnější jak můj palec a začala jsem starý kompost přehazovat do nového. Hrubší části vpravo a jemnější vlevo. Vždy vrstvu kompostu a vrstvu hlíny, kterou jsem měla na plachtě. Ve starém kompostu byly i nastříhané větve od růží a vůbec nebyly rozpadlé. Všechny jsem je vybrala a dala na ohniště. Nikdy víc už nedám do kompostu větve s trny. Na spodku starého kompostu byla 20cm vrstva krásné hlíny s velkým množstvím trusu od Zlatohlávků. Ty větší útvary jsou úkryty, ze kterých brouci vylezli jako dospělci. Zajímalo by mne, kde se tito brouci teď skrývají. Nenašla jsem ani jednoho.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Starý, teď prázný kompost
Starý, teď prázný kompost
cz
Zakládání kompostu 1 krok
Zakládání kompostu 1 krok
cz
Zakládání kompostu 2 krok
Zakládání kompostu 2 krok
cz
Zakládání kompostu 3 krok
Zakládání kompostu 3 krok
cz
Zakládání kompostu 4krok
Zakládání kompostu 4krok
cz
Získaný kompost
Získaný kompost
cz
Zlatohlávek zlatý, zlatohlávek tmavý, prázdná kukla (Cetonia Oxythyrea)
Zlatohlávek zlatý, zlatohlávek tmavý, prázdná kukla (Cetonia Oxythyrea)
YOS: Kompostér
V listopadu 2009 jsem sama smontovala kompostér a postavila ho na hlíněný podklad, aby žížaly mohly do kompostéru. 5 let se do něj házel živý odpad většinou z kuchyně, někdy odkvetlé okrasné rostliny (jiřinky, mečíky, pivoňky atd.). V kuchyni mi stojí nádoba, do které házíme odpad při čištění zeleniny (cibule, česnek,okurky,mrkev, petržel, celer, soc z kávy, pytlíky čaje, rozmačkěné vaječné skořápky....) Nedávám slupky z tropického ovoce, slupky z brambor a košťáloviny, ani zbytky vařeného jídla.  Kompostér byl téměř plný, tak jsem vrchní vrstvu odebrala a odvezla na nově založený kompost. Zbytek, krásně rozloženého kompostu jsem dávala do různých nádob. Musela jsem se hluboko naklánět do kompostéru, abych rozložený materiál malou lopatkou mohla vydolovat. Místy byl dosti tvrdý. Našla jsem v něm velikánskou spoustu žížal. Tím, že materiál je různorodý, přírodní proces si s tím lehce poradí. Hotový kompost lze průběžně vybírat dvěma spodními dvířky. Nikdy jsem do kompostéru nedávala nějaké bakterie nebo něco podobného. Když budete hromadit např. jen posekanou trávu, tak zplesniví.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Stavba kompostéru
Stavba kompostéru
cz
Výroba kompostu, Kompostér v akci
Výroba kompostu, Kompostér v akci
Další informace v článcích o rostlinách
Kompostování - jeden kompostér na čerstvý odpad a v druhém zraje kompost Kompostování
Malý kurz kompostování Při podzimním úklidu zahrady se nashromáždí mnoho biologického odpadu: listí, tráva, zbytky trvalek a letniček i větve. Pokud je uložíte na kompost, promění se v kvalitní kompostovou zeminu …
Urychlovače kompostování: Agro,  Radivit, BIO - P4, Floran, Močovina Urychlovače kompostování
Kompost připravený z vlastních zdrojů je vydatným hnojivem, které významně zlepšuje kvalitu půdy. Měla by v něm skončit většina organických odpadů ze zahrady i z domácnosti. A září je měsíc, kdy je rostlinného materiálu ze zahrady asi nejvíc. Organický odpad …
Kompostování: Jakmile začnete, možná zjistíte, že jedna kompostovací nádoba nestačí (KNIŽNÍKLUB) Kompostování - začínáme
Kde začít Když začnete o kompostování přemýšlet, musíte vzít v úvahu, která metoda se nejlépe hodí do vašich podmínek. Tak tedy: Kde žijete, a co chcete recyklovat? …
Euromedia Group k.s. | 03.11. 2017