Jan Kolman: Zblochan vodní - Glyceria maxima ( syn. Glyceria aquatica, Glyceria spectabilis, Molinia maxima ), čeleď lipnicovité - Poaceae, je statná, 50 - 250 cm vysoká, vytrvalá tráva. Roste na březích vod, v močálech, na mokrých loukách, velmi hojně. Rostlina je světle zelená, má ploché široké listy, zakončené zaoblenou špičkou. Květenství je velká, hustá lata, složená z drobných klásků, kvete od června do srpna.

  Zblochan vzplývavý - Glyceria fluitans, je nižší, 40 - 120 cm vysoký, roste na březích vod, v příkopech a v pomalu tekoucích vodách, kde jeho listy splývají po proudu. Liší se hlavně tvarem květní laty - je jednostranná, řídká. Kvete od května do července.

  Zblochan řasnatý - Glyceria notata ( syn. Glyceria plicata ), je sytě nebo šedavě zelená tráva, ještě nižší než předchozí - pouze 40 - 60, někdy až 100 cm. Roste rozroušeně v příkopech, bažinách, na vlhkých loukách a v potocích. Kvete od května do července.

  Zblochan hajní - Glyceria nemoralis, je živě nebo našedle zelený, vysoký 30 - 100 cm. Má velké, vzdušné květní laty, složené z podlouhlých klásků. Kvete od května do července.

  V zahradách se používá ozdobná varieta zblochanu vodního - Glyceria maxima "Variegata". Dosahuje výšky 80 - 120 cm, na sušších stanovištích bývá nižší. Při rašení jsou listy výrazně načervenalé, později zeleně a žlutobíle podélně pruhované. Květní laty jsou bohaté, široce rozložené, hnědavé, na silných stéblech.
  Používá se na vlhkábažinná stanoviště -  do pobřežních partií větších nádrží a rybníčků, nejlépe se stálou hladinou vody 5 - 20 cm - na suchých místech zasychá a je nevzhledný. Může se použít i ke zpestření trvalkových záhonů a dá se pěstovat i v nádobách, za předpokladu dostatečné závlahy.Množí se snadno dělením oddenků nebo oddenkovými řízky.