kinsi: Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Záhrada okolo nášho domu je v svahu (južná orientácia). Pri stavbe domu sme terén čiastočne upravili tým, že sme nechali naviesť relatívne dosť zeme a tým vytvorili pri dome (zasadený v hornej časti pozemku) rovinu. Tým pádom samozrejme vznikol relatívne silný kopec (cca 30%) o ploche min.200m2. Takisto pred domom sú dva menšie, ale o to strmšie kopce, cca 7x5m. Veľkú časť veľkého kopca sme posadili viničom (južná orientácia, vinárska oblasť), čiže to by nemal byť až taký problém, pod ním máme čiernu tkaninu + kokosovú sieť. Problém je so zbytkom kopca, orientácia na západ, mierne strmší a s dvoma strmými kopcami pred, resp. po boku domu. Tie by sme chceli tiež nejakým sposobom zazeleniť a optimálne i zpevniť, len akosi nevieme aké rastliny by boli vhodné do takéhoto kopca. Ani jeden z nás nie sme nejaký moc záhradkár, máme malé dieťa a dosťčasovo náročnú prácu a tak by to optimálne malo byť relatívne nenáročné na údržbu. Navyše kopec tým, že je novovzniknutý, je i nepevný a je obtiažne sa po ňom pohybovať a tak ako navhodnejšie sa nám zdalo pokryť ho v celom rozsahu tkaninou proti burine a kokosovou sieťou a do nej zasadiť nejaké rastliny. Vedel by niekto poradiť, akým rastlinám by sa mohlo v takomto teréne dariť? Dakujem
YOS: Jako první mne napadl břečťan. Jednak je stálezelený, nepotřebuje údržbu, ptáci si budou v zimě pochutnávat na plodech a pokryje Vám zem a navíc Vám bude stále čistit vzduch kolem Vašeho domku. Stane se tak užitečným  pro Vás i Vaše děti. Stačí, když najdete místo, kde roste, nalámete si větvičky, zapícháte do země asi 1m od sebe, pořádně zatlačíte  a on už se sám postará, aby zakryl zem.

Všechno jde tak, jak má jít.
Vladimír Vytásek: Na jižní straně se břečťanu moc dařit nebude,pokud ano bude to pracné na zalévání,nejlépe se břečťanu daří na severní straně.  Z dřevin bych zkusil jalovec polehlý jsou různé barevné kultivary nebo dlouho kvetoucí mochny křovité v různých barvách.  Půdokryvné růže,ale ty jsou pracnější na údržbu. Z léčivých bylin bych doporučil polodřevitý pelyněk pontický,který krásně voní je nízký pokud není příliš úrodná půda a má velmi mnoho léčivých účinků a odpuzuje nežádoucí hmyz.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Vladimíre, kinsi potřebuje zazelenit i zápatní část. Tam by to určitě šlo, ne?

Všechno jde tak, jak má jít.
kinsi: ďakujem za rady. Yos, ten Brečtan určite dáme minimálne na kúsok kopca blízko pri dome - pochopila som, že by mu nemal veľmi vadiť tieň z domu. Tiež som rada, že sa dá tak ľahko rozmnožovať - svokroci majú z jednej strany domu vela brečtanu, takže pri budúcej návšteve spojím príjemné s užitočným a nejaké kúsky si určite donesiem.
Xenotoca, možem sa ešte opýtať na tie Mochny - sú pekné, prezerala som si ich na webe, ale myslíte si, že aj trošku spevnia kopec? Ten je totiž v podstate vytvorený až nami, je navezený a preto i sypký (zatiaľ). Máme ho momentálne potiahnutý čiernou tkaninou a na nej je kokosová sieť. Myslíte, že rokmi sa i sám usadne (bez nejakého vačšieho zpevňovacieho vplyvu koreňov rastlín)?
V akých odstupoch by sa mochna mala vysádzať?
Ospravedlňujem sa za asi dosť hlúpe otázky, som úplny amatér.ďakujem
genicka: Asi bych dala jakýkoli skalník, pokud to chcete hodně nízké, tak Dammerův (Cotoneaster dammeri) je pouze 10 -15cm vysoký, ale dlouhými kořenujícími větvemi se rychle rozrůstá a brzy zaroste i velké plochy. Má tuhé, na líci tmavozelené, na rubu bělozelené listy. V květnu až červenci vykvétají narůžovělé až načervenalé květy. ), mám ho na jihu a snáší to výborně. Jako další bych volila možná zimolez kloboukatý nebo lesklý (Zimolez lesklý lze použít na nízké živé ploty,nebo na pokrytí velkých ploch. Je velice odolný a dobře obráží i po rozsáhlém poškození. Větvičky samy zakořeňují při styku s povrchem půdy. Je také stálezelený, hodně svěže zelený, květy jsou nenápadné, zespodu na větvích, ale když kvete přjemně voní). Tyto dva keříky volím proto, že rychle rostou a zakořeňujícími větvemi zpevní svah, takže půdu budou chránit proti erozi. Kdyby se prostřídaly nějak šikovně při výsadbě, bylo by možné vytvořit i jakousi tmavě a světlezelenou mozaiku, šachovnici, pruhy... smile
cz
Skalník - jeden ze středně vysokých druhů asi 50cm (Cotoneaster)
Skalník - jeden ze středně vysokých druhů asi 50cm (Cotoneaster)
cz
Skalník - jeden ze středně vysokých druhů asi 50cm (Cotoneaster)
Skalník - jeden ze středně vysokých druhů asi 50cm (Cotoneaster)
cz
Skalník Dammerův - u spodního okraje fotografie, plazivý (Cotoneaster dammeri)
Skalník Dammerův - u spodního okraje fotografie, plazivý (Cotoneaster dammeri)
cz
Zimolez kloboukatý (Lonicera pileata)
Zimolez kloboukatý (Lonicera pileata)
Jan Kolman: Souhlasím s návrhy paní Marvelly a paní "genicky" - jen si myslím, že Lonicera pileata je poměrně choulostivý na přísušky i méně odolný vůči holomrazům - v našem městě tyto zimolezy po letošní zimě jsou úplně spálené. Euonymus fortunei - brslen Fortuneův var. Emeraldn Gaiety naopak letošní zimu přežil výborně.
YOS: Ten zimolez kloboukatý nebyl nikdy tak hnědý po zimě jak letos, ale krásně obráží, alespoň na Jiží Moravě. Já kdybych měla zahrádku ve svahu na jižní straně, určitě bych si zasadila blízko domu pruh levandule, která mi krásně voní. Jenže ta se musí 2x ročně zastřihávat a po 10 letech se musí zlikvidovat.

Všechno jde tak, jak má jít.