Vladimír Vytásek: Plicník tmavý - Pulmonaria obscura
Trvalka z čeledi brutnákovitých. Nejhojněji rostoucí plicník v listnatých lesích, často se zaměňuje za plicník lékařský,který není tak hojný a od plicníku tmavého se liší  tím že má skvrnité listy. Oba druhy jsou léčivé. Užívá se kvetoucí nať ve formě odvaru, při pozdějším sběru se používají listy. Léčebně pomáhá při vykašlávání hlenů,působí hojivě na sliznice dýchacích cest a žaludku. Mírné je i působení protizánětlivé a močopudné. Vně se používá ke koupelím při krvácejících hemeroidech.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Jan Kolman: Jen jako zajímavost doplňuji, že plicník tmavý a plicník lékařský byly dříve v botanické nomenklatuře vedeny jako poddruhy ( subspecie )  plicníku lékařského.

Plicník lékařský - Pulmonaria officinalis,  dříve plicník lékařský skvrnitýPulmonaria officinalis ssp. maculosa, je v přírodě méně hojný, vyskytuje se spíše v zahrádkách, neboť je okrasný svými bíle skvrnitými listy.

   Plicník tmavý - Pulmonaria obscura, dříve plicník lékařský tmavý - Pulmonaria officinalis ssp. obscura, je na jaře celkem běžná, v hájích rostoucí rostlina, se zelenými listy bez bílých skvrn.
  Jejich léčivé účinky jsou stejné.

V naší přírodě se vyskytují ještě další 3 druhy :
Plicník měkký - Pulmonaria mollis ( syn. Pulmonaria montana ssp. mollis )
plicník horský - Pulmonaria montana
plicník úzkolistý - Pulmonaria angustifolia,(syn. Pulmonaria angustifolia ssp. azurea )
  Všechny druhy plicníků, pokud se vyskytují spolu na stejném stanovišti, se bez problémů kříží.
Někteří kříženci plicníku úzkolistého, vyznačující se výrazně modrou barvou květů, uvádění pod názvem Pulmonaria x azurea, se pěstují jako okrasné trvalky.
Editoval wochozsky (22.04. 2012 12:27:58)
cz
Plicník tmavý (Pulmonaria obscura)
Plicník tmavý (Pulmonaria obscura)
Vladimír Vytásek: Děkuji za doplnění, rád bych upozornil že plicník měkký je ohrožený druh C3 a plicník úzkolistý je silně ohrožený C2. Oba druhy jsou chráněny zákonem a nesmí se sbírat.

Jako nebezpečí pro naši přírodu představuje nepůvodní druh,který uniká ze zahrad a to  plicník cukrový (Pulmonaria sacharata). Tento neofyt se ochotně  kříží s našimi druhy plicníků.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.