Ing. Miloš Krump: Cucurbitaceae - tykvovité
Čeleď tykvovité nebo též i dýňovité zahrnuje jednoleté až vytrvalé byliny s hlízovitými až řepovitě ztloustlými kořeny. Lodyha je popínavá nebo plazivá a měkce až pichlavě chlupatá. Listy jsou ve střídavé, řapíkaté, celistvé se zpeřenou nebo dlanitou žilnatinou. U popínavých druhů je bazální část úponků stonkového původu. Úponky vyrůstají po straně z paždí listů nebo chybějí. Květy jsou jednopohlavné a pravidelné a mohou se vyskytovat jednotlivě či mohou být sdruženy do hroznovitých či vrcholových květenstvích. Plodem jsou bobule značných rozměrů.
Čeleď Cucurbitaceae je rozšířena po celém světě, převážně v tropech a subtropech, v Evropě jsou původní pouze dva druhy. Některé druhy patří k nejstarším kulturním rostlinám.

Do čeledi Cucurbitaceae patří např. Cucurbita pepo (tykev obecná), Cucurbita maxima (tykev obrovská), Lagenaria siceraria (tykev lahvovitá),  Sicyos angulatus (libenka hranatá), Bryonia dioica (posed dvoudomý), Cucumis sativus (okurka setá) nebo Luffa cylindrica (lufa válcovitá).
Cucurbita pepo - cuketa

Cucurbita pepo - cuketa

Tykev velkoplod - cucurbita maxima Turks cap

Tykev velkoplod - cucurbita maxima 'Turks cap'

Lagenaria siceraria - tykev lahvovitá

Lagenaria siceraria - tykev lahvovitá

Sicyos angulatus - libenka hranatá

Sicyos angulatus - libenka hranatá

Bryonia dioica - posed dvoudomý

Bryonia dioica - posed dvoudomý

Cucumis sativus - okurka setá

Cucumis sativus - okurka setá


Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR