Eva N E: Pilát modrý - Anchusa azurea
Synonyma: Anchusa italica
Čeleď : Boraginaceae - brutnákovité
Místo: Libanon

Tato rostlina pochází ze Středomoří a jihozápadní Asie. Přízemní listy tvoří růžici , jsou šedozelené, oboustranně chlupaté. Některé rostliny mají listy drsnější než jiné , také lodyhy a poupata jsou měkce chlupatá . Na rozdíl od Anchusa strigosa , jejíž chlupy jsou řidší a pichlavé. Květy má azurově modré. Kvete od dubna do listopadu.

Krumpold, dívala jsem se na obrázek listů u Vašeho příspěvku Pilát modrý. Mate mně, že listy Vaší rostliny vypadají úplně jinak. Myslíte, že je to podnebím, tady jsou vystaveny prudkému slunci a poměrnému suchu, nebo se jedná o 2 různé rostliny? Co říkáte YOS  nebo paní Fárová?
cz
Piát modrý - květ (Anchusa azurea)
Piát modrý - květ (Anchusa azurea)
cz
Pilát modrý (Anchusa azurea)
Pilát modrý (Anchusa azurea)
cz
Pilát modrý (Anchusa azurea)
Pilát modrý (Anchusa azurea)
cz
Pilát modrý - list (Anchusa azurea)
Pilát modrý - list (Anchusa azurea)
YOS: Pilát modrý je u nás velice vzácný. Nevím, kde Miloš Krumpold jeho pilát fotil. Škoda, že nevložil foto s květy. Počkejte si na jeho reakci.

Všechno jde tak, jak má jít.
Vladimír Vytásek: Pilát modrý je nepůvodní rostlina,která může jen velmi vzácně  v podmínkách ČR na krátkou dobu zplanět a to většinou na jihu Moravy, pro trvalý růst je příliš teplomilný, hojný je v Itálii.
Editoval Xenotoca (05.10. 2013 05:58:47)

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Další informace v článcích o rostlinách
Anchusa azurea 'Loddon Royalist' - pilát modrý (READERS DIGEST VÝBĚR) Anchusa azurea 'Loddon Royalist' - pilát modrý
Obvykle krátkověká rostlina, kterou má smysl pěstovat kvůli jejím modrým miskovitým květům, tvořícím vzpřímená rozkladitá květenství. Rostliny někdy potřebují přivázat k tyčkám. Mrazuvzdorný …
Anchusa azurea 'Loddon Royalist' - pilát modrý Anchusa azurea 'Loddon Royalist' - pilát modrý
Výška: 80 cm Květ: modrý, V. - VI. Málo známý druh trvalky, která pochází z oblasti Středozemí a jihozápadní Asie, rozšířila se i do Severní Ameriky, lze ji nalézt v Maďarsku a vzácně na Slovensku (chráněn jako ohrožený druh) a v České republice na jižní …