nasekrasnazahrada: Pryč s jedovatými plody
V zahradě roste mnohé, o čem nevíme, zda to není jedovaté. Zatímco listy jsou pro děti většinou nezajímavé, pestré bobule je lákají k mlsání. Abyste se vyhnuli všem rizikům, měli byste očesávat např. plody lýkovce a brslenu. Tak si můžete rostliny ponechat a vaše děti si mohou v zahradě klidně hrát.
Rada z rubriky Co je důležité v září

Text z časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na nasekrasnazahrada
janko39: K otištěnému příspěvku chci podotknout,že každý,hlavně začínající pěstitel by si měl před zakoupením okrasného stromu či keře vše dobře rozvážit a zjistit,jestli dřevina,nalezená v katalogu,není jedovatá.To platí zejména pro případy,kdy se v zahradě mohou pohybovat malé děti.Buď tedy zmíněné jedovaté rostliny předem ze seznamu, mnohdy lákavě vyhlížejících dřevin vypustit,nebo je zakoupit s vědomím,že pokud do zahrady vstoupí děti,je nutno dohlížet,aby děti jedovaté plody nejedly.
Co se týká brslenu,jsou jeho plody(  a na podzim do červena zbarvené listy)jeho hlavní okrasou,o kterou by se pěstitel otrháním plodů připravil. Plody brslenu nepatří mezi nejjedovatější,na rozdíl od lýkovce.Chutí ale rozhodně nevynikají,takře většinou nehrozí,že by jich dítě snědlo množství vedoucí k otravě.
sarkasch: I hodně   domácích rostlin  i na terasu /do nádob/ je jedovatych, takový Oleandr, Durman/. Takové rostliny jsme doma neměli, když byly děti malé  a  rovněž tak pěstitelé  zvířat, třeba taková Difenbachie je nebezpečná a je tavových rostlin víc.
lomova: V současné době hodně oblíbené pouštní růže jsou také jedovaté. Myslím si, že to ví málokdo. Jsem tam někdy hlídáme dceři pejska a pokud byl malý ochutnával kde co. Takže pozor. Pouštní růže je pokojovka, krásně kvete, řekla bych, že je to hit, ale pozor je jedovatá!!!!
Editoval lomova (13.01. 2012 10:36:55)
Další informace v článcích o rostlinách
Aconitum napellus - oměj šalamounek [Jedovaté rostliny] Jedovaté rostliny
Nebezpečí pod krásnou maskou Aby rostliny v přírodě přežily, musí se bránit býložravcům. Využívají k tomu nejrůznější strategie: trny, žahavé chlupy, hořké látky a často také jedy. Tyto obranné systémy si zachovávají, i když je přenesete na zahradu …
Jedovaté přenosné rostliny: durman, oleandr, mandevila Jedovaté přenosné rostliny
Oleandry (Nerium) a durmany (Brugmansia) jsou oblíbené rostliny letních teras, ale pozor na ně: jsou jedovaté. Oleandr obsahuje ve všech částech až 0,1 % jedovatého glykosidu oleandrinu. Smrtelná dávka představuje pro člověka 15–20 gramů čerstvých listů …
Jedovaté rostliny kolem nás Jedovaté rostliny kolem nás
První svazek nové celobarevné edice Svět rostlin představuje čtenáři rostliny, které jsou většinou běžné známé, dokonce pěstované, a přitom mnohdy pro zdraví lidí a zvířat nebezpečné. V rámci 47 čeledí je tu zařazeno přes 160 druhů jedovatých rostlin …