Hana Pekařová: Již několik let pěstuji cibuli, domnívám se , že je to křín.  Z cibule vyrůstá krk dlouhý cca 40 cm a na konci má zhruba stejně dlouhé listy. Kvetl mi pouze jednou. Květ vyrůstá z cibule vedle krku také na dlouhé lodyze  a je podobný amarylisu /hvězdníku/. Může mi někdo poradit s pěstováním této květiny?
Editoval Hana3 (28.03. 2010 23:44:04)
janko39: Cituji volně z "Encyklopedie cibulnatých a hliznatých rostlin" : Po období květu,v červenci a srpnu,potřebují rostliny nashromáždit živiny pro kvetení v příštím roce.Rostlinu je nutno udržovat v růstu,zalévat a přihnojovat.Před prvními nočními mrazy se musí rostliny umístit dovnitř,aby zde v suchu a v chladu přezimovaly. Autorky(Holandsko) připouštějí možnost přezimování venku pod dobrou zimní přikrývkou,ale týká se to pouze kříženců,kteří jsou prý odolnější. Některé druhy,podobně jako Hippeastrum, kvetou před vyrašením listů. V knize jsou zmíněny : CRINUM  asiaticum s drobnějšími bílými květy až po 20 v jednom okolíku;nejnižší teplota pro tento druh je 10°C. CRINUM bulbispermum - velké bílé květy s rudým pruhem;snese až -5°C,ale přesto je lepší jej přezimovat uvnitř. CRINUM moorei - velké bílé květy s růžovým nádechem- přezimovat opět v bezmrazých podmínkách. CRINUM x POWELLII - je kříženec mezi CRINUM bulbispermum a CRINUM moorei - listy i květní stvol mohou být delší,než 1 m,květy tmavě růžové,podle obrázků je nejhezčí.,vypadá jako lilie.Je údajně nejodolnější,snáší i přemrznutí,i přezimování pod zimní přikrývkou(viz výše),ale přesto to není příliš doporučováno - nejde prý ani tolik o přímé zmrznutí,ale o úhyn z příliš vlhké půdy.která jim nesvědčí.
Další "chytrá " kniha,německá "Zimmerblumen" zmiňuje ještě CRINUM americanum a CRINUM yemense s čistě bílými květy. Upřesňuje zimní teploty - ne více,než 3-4°C,místnost má být vzdušná, zálivka odpovídající nízkým teplotám,tedy jen udržovací,aby cibule nezaschly. Na jaře přesadit do velmi bohaté půdy : drnovka s přísadou písku a starého zetlelého hnoje(v současnosti se prodává hnůj granulovaný,který je asi vhodnější a spolehlivější). Doporučuje oporu - vyvázání listů a stvolu k dostatečně dlouhému a pevnému kolíku.
Další informace v článcích o rostlinách
Crinum x powellii 'Album' - křín Powellův Crinum x powellii 'Album' - křín Powellův
Cibulovitá zatahující trvalka s dlouhými páskovitými, obloukovitě sehnutými listy. Až deset velkých trubkovitých květů vyrůstá v lichookolíku na konci pevných květonosných stvolů …
Crinum x powelii - křín Crinum x powellii - křín
Křín je pozdně letní až podzimní cibulovina tvořící růžici úzkých, vzpřímených listů. Dorůstá výšky kolem jednoho metru. Bezlistý květní stvol se objevuje v pozdním létě a je zakončen květenstvím až desítky vonných, velkých nálevkovitých květů …
HomeDeco SMP a.s. | 30.07. 2007