benque: Dobrý den, mám dotaz. Koupili jsme starší rodinný dům tak z půlky obrostlý břečťanem. Chceme dělat kompletní rekonstrukci, což znamená i zateplit fasádu. Všude kde jsem hledal na netu se píše, že při odstranění břečťanu z fasády zůstávají na zdi "přísavky a výhonky". Poradil by nám někdo co s tím? Kdyby jsme to na 100 % neodstranili, byl by to problém když na to dáme vlastně polystyrén a novou fasádu? Myslíte, že by to i přesto pod tím mohlo nějak začít dále růst? Prosím poraďte, už dlouho hledám nějakou radu, ale nemůžu nic najít, Díky Tom.
Ing. Miloš Vymazal: Řešili jsme před několika lety podobný problém. Jediné spolehlivé řešení podle nás, které můžeme doporučit je toto:

1. Natření listů a rostlin, které nejsou přímo na fasádě totálním herbicidem jako je Roundup (chemická likvidace původních rostlin)
2. Mechanické stržení a odstranění všech výhonů na fasádě
3. Očištění omítky od přísavek a výhonků ocelovou škrabkou, ocelovým kartáčem ...
4. Umytí podkladu tlakovou vodou wapkou (tedy pokud je omítka dostatečně soudržná)

Takto upravenou fasádu jsme pak překryli armovací sítí (perlinkou) s tenkou vrstvou lepidla. No a pak už se na to lepil polysterén běžným postupem. Pokud je podklad suchý a pevný, nemyslím si, že by nějaké zapomenuté přísavky pod polystyrénem samostatně rostly, ale raději jsme to neriskovali a odstranili mechanicky vše.