jitula: máme na naši hrušce rez hrušňovou, vím že jejím hostitelem jsou jalovce, v okolí žádné nejsou, ale rozšíří se to větrem, to vím, ale je to obrovský strom a postřik nepřipadá v úvahu, leda hasičskou cisternou, neexistuje třeba něco čím by se prolívala půda okolo stromu?
Marvella: Zasadili jsme nové dvě hrušky, ale hned první rok nám je napadla rez hrušková. Vzhledem, že se přenáší vzduchem, tak co jsem zjišťovala, dá se likvidovat pouze postřikem. Výsledek však není zaručen. Proto letos hruštičky s lítostí, ale přece jenom zlikviduji a budu volit jiné ovocné stromy. Marcela
YOS: Zkuste přidat ke hrušni vápník. Výtrusy této houby mohou přezimovat i na hlohu jednosemenném. Jeho plody mají pouze jedno semínko a lístky jsou 5-7 laločnaté, hluboce vykrajované, hlavně ty 2 spodní laloky.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Rez hrušňová (Gymnosporangium sabinae)
Rez hrušňová (Gymnosporangium sabinae)
ludanecek: Netřeba hasičskou stříkačku,stačí zakoupit zadový motorový postřikovač či rosič a postříkáte hrušku  i 10 m vysokou.Postřik je účinný, jen když stříkáte v době plného květu hrušní / raději i 2 x na začátku a na konci kvetení/ jindy nemají postřiky na rez žádnou účinnost. Nutné je ovšem odstranit i zdroje infekce-tj. jalovce a spadané staré listí!!
Marvella: No a odstranit zdroje jako jsou jalovce, tak to je vlastně nemožné. Protože u nás všude v zahradách jistě  jalovce mají, takže je to bezpředmětné. Vyčetla jsem, že jalovce nesmějí být blíž než 150-200 metrů vzdušnou čarou, je to tzv. izolační vzdálenost. A zrovna takovou radu jsem dostala od zahradníka, bohužel.
jitula: To listí samozřejmě odhrabujeme, pěkně hyzdí zahradu, jde rovnou do popelnice, ale vyhodit nově zasazené stromečky to je teda škoda
houba: My jsme se zbavili jalovců ze zahrady,když byla hrušeň stále napadená.Jeden rok jsem zkoušela postříkat hrušeň i jalovce,nepomohlo to,tak šla milá hruštička k zemi.Postřikům na ovocné stromy moc nefandím,i když někdy to bez nich nejde. Soused má všechno ovoce výstavní,nádherné,ale když k nám něco přinese,nikdo to nechce jíst,protože ho vidíme stále s postřikovačem na zádech.Místo hrušně doporučuji  Nashi-netrpí nemocemi,krásně roste a má výborné ovoce.Celá rodina se každý rok nemůže dočkat,až plody dozrají.
YOS:

houba napsal(a):

My jsme se zbavili jalovců ze zahrady,když byla hrušeň stále napadená.Jeden rok jsem zkoušela postříkat hrušeň i jalovce,nepomohlo to,tak šla milá hruštička k zemi.Postřikům na ovocné stromy moc nefandím,i když někdy to bez nich nejde.Soused má všechno ovoce výstavní,nádherné,ale když k nám něco přinese,nikdo to nechce jíst,protože ho vidíme stále s postřikovačem na zádech.Místo hrušně doporučuji  Nashi-netrpí nemocemi,krásně roste a má výborné ovoce.Celá rodina se každý rok nemůže dočkat,až plody dozrají.


Mám k Vám dotaz. Jakou máte odrůdu a kolik roků už tuto hrušku pěstujete?


Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Kartáčem a mýdlovou vodou jsem odstraňovala i rez hrušňovou z jalovce. My taky na špinavé ruce používáme mýdlo, proč ne na naše rostlinky.

Zimní výtrusy jsem úplně zničila, roztekly se v mýdlové vodě pod jalovcem a neměly šanci se z mýdla rozprášit do okolí. Na trávě, ani na listech jahodky indické, které byly v minulém roce posety letními oranžovými výtrusy jsem už po této akci neviděla. Ve rzích se moc nevyznám. Existuje více druhů. Hrušňová, růžová a možná ještě další. Ta moje rez v Holandsku bude rez růžová, protože se každoročně objevuje na listech Proskurníku. I když silně napadené listy otrhávám, stále se objevuje. Příroda je tak rafinovaná, že ani rez nenechá vymýtit a výtrusy se vytváří i na stoncích, které ustřihnout nechci. Hmyz ji stejně donese ať děláte co děláte. Květy mám tak i tak pěkné, takže není škodlivá, ale není pěkná.

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Dnes mně padla do oka jedna zvadlá větvička (vypadala jak zlomená) na Juniperus media = Jalovec prostřední . Podívala jsem se do 'stromku' a málem jsem dostala infarkt. Tolik větviček napadené nějakou houbou. Nevím, jestli jde o rez hrušňovou nebo o nějakou rakovinovou houbu např. kabatinu. Máte někdo zdání, co by to mohlo být? Ztrhla jsem hrbolky malým nožíkem a rukama a poté tato místa umyla mýdlovým roztokem. Jinak jalovec vypadá pěkně zeleně.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Jalovec prostřední (Juniperus pfitzeriana)
Jalovec prostřední (Juniperus  pfitzeriana)
cz
Jalovec prostřední (Juniperus pfitzeriana)
Jalovec prostřední (Juniperus  pfitzeriana)
cz
Jalovec prostřední - útvary na větvi (Juniperus pfitzeriana)
Jalovec prostřední - útvary na větvi (Juniperus  pfitzeriana)
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
Marvella: Dobrý den, no podle mé zkušenosti když jsou jalovce napadené rzí hrušňovou a mají na větvičkách rezaté gelové tobolky, tak jim nepomůže vůbec nic. Naše jalovce pomalu usychají, bohužel. Ani při konzultaci v zahradnictví či v Průhonickém parku mi nikdo neporadil Postřik prý nepomůže Pomáhá jen prevence před napadením) a pak nezbývá nic jiného než jalovce zlikvidovat. Marcela
YOS: Jalovců je velice hodně druhů. Často vídáme vysázené jalovce, které vypadají jako velikánské keře, nebo poléhavé jalovce. Vím jenom o jednom druhu, na kterém rez hrušňová nepřezimuje. Je to velice vzácný kultivar 'Glauca' jalovce polehavého, nebo-li kobercovitého (Juniperus horizontalis  s ocelově modrým jehličím. Příroda rozsáhlou výsadbu reguluje plísněmi, takže, když se mi to stane, tak se s tím smířím a vysadím něco jiného. 'Změna je život'. Teď mne napadlo, že nás příroda rzí hrušňovou upozorňuje na to, že nerovnováha v přírodě může ohrozit pro nás nepostradatelné rostliny. Ukazuje nám to na hruškách, na jednom z nejstaršího druhu ovoci, pro nás Evropany velmi  důležité ovoce. Naše příroda je neskutečně dokonalá a chytrá.  wink ! ! ! !  Přikládám foto jalovce polehavého - hostitel rzi hrušňové.
Editoval YOS (18.08. 2011 12:41:01)

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Jalovec polehlý (Juniperus horizontalis)
Jalovec polehlý (Juniperus horizontalis)
Další informace v článcích o rostlinách
Rostlinolékař: rez hrušňová na listu hrušně Rostlinolékař - rez hrušňová
Včasná ochrana proti rzivosti hrušně Rez hrušňová je houba, která během svého vývoje střídá rostliny – hostitele: přezimuje na okrasných jalovcích (nikoliv na jalovci obecném; Juniperus communis). Z jalovců jsou spory na jaře přenášeny na hrušně a na podzim …
Rostlinolékař - rez hrušňová, Gymnosporangium sabinae (PROVOBIS) Rostlinolékař - rez hrušňová
Preventivně proti rzi hrušňové Typické žlutohnědé skvrny objevující se už v červnu na listech hrušní způsobuje rez hrušňová, která přežívá zimu na větvích jalovců (viz obrázek). Spory této houby se v létě uvolňují z hnědých struktur na spodní …
PRO VOBIS, s.r.o. | 16.01. 2012
Rostlinolékař - rez hrušňová Rostlinolékař - rez hrušňová
Ochrana proti rzi hrušňové Žlutooranžové skvrny na vrchní straně listů jsou prvním příznakem napadení stromu houbovou chorobou rzí hrušňovou. Později se na spodní straně listů objeví rezavohnědé „neštovičky“. Slabé napadení nepůsobí vážné škody …