YOS: Tak tady je každá rada drahá. Tůje vyfocené ve sněhu se mi zdají větší a hezčí jak na těch posledních fotkách.
To je k pláči. Mně osobně se zdá, že mají krásně vyvinuté kořeny, ale vršky ??? Možná opravdu ožrané od zajíců a srnek. Toto je 5 tůjí. Nevím kolik jich máte, ale můj dotaz je, zda všechny vypadají stejně?   Zkusila bych to špatné, co jen jde ostříhat. Zároveň uvidíte, zda větve jsou živé nebo suché. Zkrátila bych kořeny a šupla bych to znovu do jámy bez hnojiva, jen po výsadbě dobře prolít vodou. Manžel přidává ke každému stromku 2 hrsti rašeliny, protože my máme půdu, která nezadržuje vodu. Rašelina ji dokáže zadržet. Jakou máte půdu? Jílovitou? Když ji stlačíte v dlani a pak pustíte, udělá se hrouda nebo se půda rozpadne? Pokud se hlína rozpadne, bude dobře propustná.

Všechno jde tak, jak má jít.
eleonora: Thuji mame asi 350...kolem cele hrady...pudu mame jilovitou. Tyhle jsou jedny z nejhorsich, vetsinou vypadaji o truchu lepe,ale zadna slava to neni. Jdu koupit zeminu pro konifery a zasadim je do kvetinacku,uvidime, jestli to k necemu bude. Pokud ano, uz mi nebude zbyvat nic jineho,nez vsechny znova vykopat, na dne jamy udelat drenaz, aby se tam nemohla drzet voda a zasadit do odpovidajici pudy.....myslim ze jsem ten plot mela radeji vybetonovat,cenove uz mne to asi vyjde na stejno:-(
YOS: Vy si myslíte, že stromečky jsou poškozeny vodou? Kořeny vypadají velice dobře, jen ty vršky ne a ne růst. Možná máte opravdu jílovitou půdu a Vaše stromečky se dusí, protože mají málo nezbytného kyslíku. Nevím, zda jste zkoušela propustnost vody podle mého návrhu. Jestliže se však jedná o okus zvěří, tak všechna Vaše námaha byla a bude marná, dokud tento problém neodstraníte.

Tomako SK: Vyzerá to ako ohryz. Ak sa tento "ohryz" tuje objaví iba v zimnom období bude to pravdepodobne zver. Škodca by bol aktívny cez vegetáciu.
Koreňe vyzerajú živé a celkom bohaté, takže v pôde by problém nemal byť. Tuja znesie všeliaké pôdy (horšie je to s Chamaecyparis-om). Ak by ste mali obzvášť "zlú" zem tak by sa to prejavilo i na všetkých okolitých rastlinách nie iba na tujách. V tom prípade by bolo treba zem vymeniť. ( hŕstka rašeliny nemá vplyv) nemusela by to byť žiadna špeciálna zem, stačí normálna ornica.
Nemá strom žiadne prírastky (malé smaragdy nemajú prírastky 40 cm. Stačilo by i 15 cm.) kvoli tomu že sú tieto vždy "ohryzené", alebo kvoli tomu že nenarástli?
jiri-76: 1. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by zvěř okusovala olistění tújí, maximálně tak kůru. To by musel být pořádný hlad.
2. Túje jsou velmi odolné (oproti cypřišům) na různá složení půdy a neutrální PH jim plně vyhovuje. V tom chybu nevidím. Avšak pokud jde u vás o novostavbu s novou zahradou, tak jsem se setkal s tím, že na nákladními vozy uježděnou cestou se nasypala půda, do které se po té sázely rostliny. Voda protekla půdou až k té nepropustné uježděné vrstvě a tam vydržela stát i celou zimu, takže rostlinám byly naprosto podmáčené a vůbec se jim nedařilo. Musí se pak většinou rostliny vytěžit, vrtákem provrtat uježděná vrstva a opět zasadit a poškozené nahradit novými.
3. Dalším důležitým momentem je hnojení. Pokud jste je přehnojila, tak rostliny zchoulostivěly a pak stačí opravdu málo, aby vypadaly tak jak vypadají ty Vaše. To je lepší je vykopat a zasadit nové.
4. Nebo tam máte chorobu/škůdce. To bych ale musel vidět na vlastní oči (případně mi napište na info@tuje-zerav.cz).
YOS: Jiří, konečně se ozval odborník, který má zkušenosti a rozumí tématu. Nám taky srnky nebo zajíci okousaly kůru tújí. Máte pravdu, že listů si nevšimli.
S tou uježděnou půdou je to velice možné a nejvíc pravděpodobné. Mně osobně se kořeny zdají zdravé, ale
na fotografii se mohu plést. Může to být jen nalepená hlína na nahnilých koříncích. Jak píšete, nejlepší je vidět stromky na vlastní oči.
Mám taky dotaz. Sousedi ostříhaly vloni tůje - Cupressocyparis leylandii a a asi 2-3m vrcholky nechaly
ležet na hromadě. Letos se u jednoho neostříhaného objevilo hnědnutí a ty sousední  začínají hnědnout taky. Můj dotaz je. Je možné, že ostříhaná hromada může být semeništěm nějaké nemoci? Předtím byly stromy zcela zdravé. Děkuji za odpověď.