YOS: Zdají se mi uhnilá srdíčka, asi proto, že jahody byly zasázené příliš hluboko do země. Srdíčka tím pádem měla nedostatek kyslíku, rostlina se oslabila a proto zde přišla na řadu plíseň, která má za úkol likvidovat mrtvý a nezdravý materiál.  Roztoči vypouští do rostlinných pletiv toxické látky a rostlinka neroste, kroutí se, nevyhání šlahouny atd. Jitulo, zdá se Vám rostlina zakrnělá?

Všechno jde tak, jak má jít.
jitula: Zakrnělá ani ne, rostlina má mohutné velké listy, měla i dost plodů, ale ne všechny byly dobré. Hodně jich bylo malých zaschlých bez šťávy. Jahody víme jak sázet. Srdéčka se snažíme vždycky dávat nahoru. A jak roztočíka zlikvidovat. Nebo to se musí celý porost.
bresticova: Na boj proti roztočíkovi jahodovému existuje chemická ochrana, u nás je povolený Basudin 600EW a Sumithin Super. (Neviem, ako v Čechách.) Strieka sa pri pučaní, pred začiatkom tvorby kvetných pukov a po zbere úrody. Nastriekať silným tlakom priamo na srdiečko. Na fotkách nevidím farebné škvrny, tak to neviem posúdiť, či je tam aj nejaká iná choroba. Pri silnom napadnutí rastliny uhynú cez zimu samé - vymrznú.
YOS: Když je jahodník napadený roztočem, rostlinka neroste a zakrňuje. Roztoče najdete s pomocí lupy na spodní straně listů. Nevěřím, že Vaše rostlinky mají roztoče. Jsem opravdu zvědavá. Dejte nám vědět. Děkuji. 

Kdyby moje rostlinky byly napadeny roztočem, jsou snadno rozpoznatelné od zdravých rostlin, tak bych je vytrhala a hodila do kompostu. Klidně můžete na stejné místo zasadit nové rostlinky ze zdravých šlahounů. Pokud by byli rostliny napadeny od středu plísní, rostlinky bych na kompost nedávala. Pro jahody bych si našla na 3-4 roky jiné místo.

Všechno jde tak, jak má jít.
jitula: Tak jsme je dnes začali trošku očisťovat. Zjistili jsme, že to nebude asi jen jeden škůdce. Roztočík asi ano, dále se pod některými kopečky držely larvy lalokonosců, srdéčka byly potaženy pavučinkami s bílými tečkami, takže asi i svilušky, na některých mšice a mravenci. Máme mezi nimi vysázený i mák. Může to mít nějakou spojitost? Našla jsem, že jahodníky někdy napadá mšice maková. Hodně listů jsme ostříhali, zkroucené uprostřed srdéčka všechny.
Další informace v článcích o rostlinách
Pěstujeme jahodník (TIP ZC CS) Pěstujeme jahodník
Také se snažíte každý rok vypěstovat chutné a zdravé plody, ale nedaří se vám to? Poradíme vám, jak správně založit jahodiště a jak o něj pečovat, abyste se dočkali bohaté úrody …
Zahradní centra CS | 23.01. 2012
Jahodník - množení (PIXABAY) Jahodník - množení
Množení jahodníku ze šlahounů Jahodník lze snadno rozmnožit vegetativně z mladých rostlinek, které se vytvářejí na „šlahounech“ …
Jahodník - výsadba Jahodník - výsadba
Je čas na výsadbu jahodníků Podle staré zahradnické zkušenosti by sazenice vypěstované ze šlahounů měly být vysazeny do 10. srpna. Hrnkované sazenice stáleplodících jahod lze sázet až do září. Osvědčila se velikost kořenáčů 8 x 8 cm. V menších nádobách …