Ing. Miloš Krump: Krtek obecný (Talpa europaea)
Krtek patří k nejvážnějším škůdcům. Rozsah škod, které krtci způsobují je ohromný, a zbavit se jich lze jen velmi obtížně. Pohled na pěkně rovný trávník, který najednou zničí hromádky krtků, je znepokojující.
Ale na druhou stranu je to živočich chráněný a měl by být ze zahrad pouze vyháněn. Podle zákona nesmí být huben. K dispozici je již mnoho chemických, ale k životnímu prostředí šetrných prostředků, které ho vypudí kousek dál.
Krtek je savec, který má velké nohy, lopatkovitě uspořádané pro hrabání. Je velice dobře přizpůsoben pro život v zemi, kde vyhrabává chodbičky a živí se škodlivým hmyzem a zároveň přispívá ke zvýšení úrodnosti půdy.
Zbavit se krtka, který se vyskytl v trávníku, není vůbec jednoduché. Doporučují se kuličky proti molům, pálení papíru, kreozot, dezinfekční prostředky a dýmové patrony, které se vkládají do hlavních chodeb.
Platí však jednoduchá zásada: jak jednou krtek zabydlí své území a vybuduje dostatečně velkou soustavu chodeb, přestane dál budovat. Pokud je ale vyrušován, bude pravděpodobně v budování chodeb pokračovat a působit další škody v trávníku.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
cz
Krtek obecný (Talpa europaea)
Krtek obecný (Talpa europaea)
bresticova: Nám pomohol jedine odchyt. Škody robil nielen v našom novom trojmesačnom trávnom koberci, ale najmä v kvetinových záhonoch. A to bolo nemysliteľné! Tak manžel striehol s velikánskou motykou a keď bol úspešný, tak ich nosil do blízkeho lesa. Na záhrade sme ich mali 5 ! Náš malý syn aspoň videl krtka naživo, nielen v rozprávke.
Jan Kolman: V trávníku mi krtek moc nevadí - zemina, kterou vyhrne, je kvalitní drnovka. Tu seberu, odstraním kamínky a nasypu ji k trvalkám. Mnohem horší je to, že ryje v záhonech a často podryje rostliny tak, že pod nimi vznikne dutina, ta vysychá a kořínky rostlin, zejména mladých, trpí suchem.. Při zálivce se tyto skryté chodby provalí a voda odtéká bez užitku do dalších,hlouběji položených chodeb.
  Bylo by pěkné, krtka jen vypudit, ale ten "můj" je opravdu rafinovaný a ryje, jen když nejsem doma. Nebo je jich, nedej bože víc, a jeden vždy drží hlídku, ostatní pracují.
bresticova: No veď práve ten tankodrom v záhonoch ma privádzal do šialenstva. Čerstvo vysadené záhony, človek sa z toho teší a rastlinky začínajú odchádzať. Teraz je pokoj, nechcem to zakríknuť, uvidíme na jar.