Ing. Miloš Krump: Kovařícidrátovci (Elateridae)
Kovaříci patří k nejčastějším obyvatelům našich zahrad. Jenom na území našeho státu jich žije asi 170 druhů.
Kovaříci jsou velcí 6 až 17 mm a zbarveni hnědožlutě, hnědě až černě s kovovým leskem. Některé druhy mají i kresbu. Společným znakem dospělců je protáhlé tělo s nápadným štítem. Brouci se dokážou vymrštit z polohy na zádech do vzduchu, obrátit a zase dopadnout na nohy.

Larvy těchto brouků jsou výrazně protáhlé, žluté až okrové, silně sklerotizované, s třemi páry krátkých hrudních nohou. Podle druhu jsou před kuklením velké 15 až 30 mm. Tyto larvy žijí v rostlinných zbytcích, v půdě a některé druhy i v tlejících pařezech. Patří k velice škodlivým půdním larvám.

Poškozují veškeré podzemní orgány rostlin, včetně kořenů stromů. Narušují rovněž klíčící semena plodové zeleniny či okrasných rostlin. Větší podzemní orgány jako například hlízy, oddenky či silné kořeny poškozují vnitřním žírem. Poškozené podzemní orgány jsou následně napadány různými houbovými chorobami.

Přímá chemická ochrana není možná, poněvadž škodí především víceleté larvy na konci svého vývoje. Pomáhá pravidelné vápnění. Je nutné však sledovat jejich výskyt v půdě a na silně zamořené plochy nesázet nejvíce poškozované druhy rostlin.

Patřím mezi členy Specializovaných základních organizací ČZS Gladiris, Martagon a Rosa klub ČR
cz
Kovaříci drátovci (Elateridae)
Kovaříci drátovci (Elateridae)
bala: Krumpold, moc děkuji za tenhle článek, já sice nemám těchto tvorečků v zahradě moc, ale likviduji je ihned, jakmile na ně narazím...už vím, co mi ožírá hlízy jiřinek a také begonií...