Rostliny: Monarda x hybrida 'Cranberry Lace' - zavinutka

28.09. 2017 10:47:43 (Ing. Dr. Petr Franc)
Téma: Rostliny / trvalky

Velmi působivá, vyšší, nenáročná trvalka s jasně růžovým plnějším střapatým květem, který láká především včelstvo a motýli. Potěší krásnou vůní po bergamotu a je zároveň léčivkou pro celou řadu potíží, proto se jí také nazývá 'indiánská bylina'. Květy jsou jedlé.

Monarda x hybrida 'Cranberry Lace' - zavinutka

Původní druhy rostou v severoamerických prériích. V Evropě především druhy Monarda didyma (zavinutka podvojná) a Monarda fistulosa (zavinutka trubkovitá). Tento kultivar je právě křížencem těchto druhů.

Zavinutka patří do čeledi hluchavkovitých. Dorůstá výšky 60 cm, v květu až 80-100 cm. Má pevné, vzpřímené lodyhy tmavé barvy, sytě zelené vstřícné vejčitě kopinaté listy se zubatým okrajem, velmi vonné (bergamotová silice). Květy pyskaté, uspořádané v přeslenech na vrcholech lodyh, jasně růžové barvy, výrazněji plnější a bohatší květ než u jiných druhů. Na rostlinách se objevují od července až do října. Po odkvětu se nemusí odstraňovat, rostlinu to nijak nevysiluje a po uschnutí nakvétají dál.

Monarda má ráda slunné stanoviště, ale spokojí se i s polostínem. Nejlépe se jí daří v kvalitní živné a propustné půdě. Ovšem dobře snese i půdu s dostatkem vláhy. Při výsadbě je také třeba pamatovat na její rozrůstání (pro odnože jí nechte dostatek volného prostoru). Pro pěkný vzhled i bohaté kvetení se doporučuje starší rostliny po několika letech brzy na jaře nebo na podzim vykopat, odstranit starý, vyžilý střed trsu a na různá místa zasadit mladé vnější části. Má skolny k opadávání listů v době květu, někdy až k vyholení celých lodyh. Avšak spolehlivě obráží, i od spodu po sestřihu.

Zahradní kříženci - fistulosa x didyma - dobře odolávají chorobám. I největšímu nebezpečí - napadení obilnou snětí, kdy z rostlin zůstávají jen holé lodyhy. Některé druhy bohužel trpí na padlí. Mrazuvdorná.

Pro svou nenáročnost, vysoký vzrůst a dlouhou dobu kvetení se dobře hodí do společných trvalkových výsadeb nebo jako předsadba před vzrostlé stromy. Společnost by jí měly dělat spíše vyšší rostliny. Menší spíše jako předsadba. Je velmi vhodná k řezu. Indiáni zavinutku používali k léčení nemocí dýchacích cest a namísto čaje, také při zmírnění následků včelího bodnutí. Jedna ze složek čaje známého pod názvem Earl Gray.
Ing.Dr. Petr Franc
Zahradnictví P. Franc, Kamenné Žehrovice
www.zahrady-rostliny.cz
https://www.garten.cz/a/cz/10208-monarda-x-hybrida-cranberry-lace-zavinutka/