Kompostování - začínáme

03.11. 2017 13:08:10 (Knižní klub)
Téma: Údržba zahrady / zahradní substráty, rašelina

Kde začít
Když začnete o kompostování přemýšlet, musíte vzít v úvahu, která metoda se nejlépe hodí do vašich podmínek. Tak tedy: Kde žijete, a co chcete recyklovat?

Kompostování: Jakmile začnete, možná zjistíte, že jedna kompostovací nádoba nestačí (KNIŽNÍKLUB)

Vybavení
Kompostování nevyžaduje žádné drahé a technicky náročné vybavení, jak si řekneme už v následující kapitole. Většinu práce za vás udělají kompostovací mikroorganismy. Jediné, co potřebujete, je nádoba na váš kompost. Můžete si od své obce koupit či pronajmout plastovou nádobu, pořídit si složitý otočný buben, nebo nahrubo stlouct dohromady několik starých palet a umístit je na vhodné místo do zahrady.

Umístění
Dále se musíte zamyslet nad tím, kam kompostovací nádobu umístíte. Místo by mělo být dobře dostupné, částečně na přímém slunci. Nemělo by být daleko od kuchyně, aby vás vzdálenost neodradila od častého doplňování kompostu. Podívejte se v kapitole nazvané Domov pro váš kompost na stranu 80, kde najdete více informací a návrhů vhodného umístění. Nezapomeňte: Abyste mohli kompostovat, nemusíte mít zahradu. Klidně můžete malou nádobu umístit na balkon nebo na dvorek.

Kompostovatelný materiál
Další věc, kterou budete potřebovat, je to, co chcete do kompostéru ukládat. V kapitole Co můžeme kompostovat? na straně 60 si povíme, co všechno do kompostéru patří, a materiály si rozdělíme na hnědé a zelené. Zelené materiály jsou vlhké, dužnaté a rychle se rozkládají, zatímco hnědé jsou suché, fibrózní a jejich rozklad trvá delší dobu. Dobrý kompost musí obsahovat vyvážené množství obou kategorií. Příliš zelené hmoty znamená, že kompost bude moc mokrý, příliš hnědé vede k vysušenému kompostu. Obě situace povedou k tomu, že rozkladné procesy v kompostéru nepojedou na plné obrátky. Další otázkou, kterou si nováčci kladou, je: „Můžu tohle dát do kompostu, nebo ne?“ V kapitole Co můžeme kompostovat? najdete většinu odpovědí.
https://www.garten.cz/a/cz/10294-kompostování-začínáme/