Rostliny: Rhododendron wardii 'Finesse ' - pěnišník

18.11. 2017 13:43:44 (Milan Havlis)
Téma: Rostliny / keře listnaté stálezelené

Pěnišníky skupiny wardii pochází z Tibetu a v Evropě se kříží pro dosažení co nejžlutějších květů. Finesse je okouzlující příklad takového úspěchu. Tato odrůda nese 6-8 cm široké květy zářivě žluté barvy, která nemá tendenci blednout.

Rhododendron wardii 'Finesse ' - pěnišník

Květ je jednobarevný, pouze uvnitř hrdla je droboučká červená skvrna. Neopadavé listy jsou oválné, středně zelené. Výhodou je dlouhá doba kvetení – začíná na začátku května a kvete 3-4 týdny. Roste středně rychle, spíše do výšky než šířky, v 10 letech může dosáhnout cca 1m výšky a 80-90 cm šířky. Vyšlechtil Hans Hachmann, na trh uveden v roce 2009.

Pro bohatší kvetení a růst doporučujeme po odkvětu opatrně otrhat zvadlé květy tak, abyste neporušili nové výhony. Kořeny rostou mělce a nadále se rozrůstají pod povrchem země do stran, kde hledají živiny = nikdy je nesázejte příliš hluboko. Půdu potřebují kyselou (pH 4,5-5,5), bohatou na živiny, chladnou a neustále vlhkou. Ideální směs ke kořenům je rašelina smíchaná s lehkou, vápno-prostou zahradní zemí, zasypaná tlejícím listím či drcenou kůrou. Mrazuvzdorný min. do -21°C, ale zřejmě snese ještě o něco více.

Běžná výška x šířka: 0.5-1.8m x 0.5-1.3m
Kategorie-list: listnatý stálezelený
Vzrůst: střední keř
Barva listů: zelená
Termín kvetení: květen - červen
Nároky na oslunění: polostín
Kategorie-květ: nápadné květy
Barva květů: žlutá
KZařazena do kategorií: Rododendrony a azalky, Stálezelené listnáče
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz
https://www.garten.cz/a/cz/10337-rhododendron-wardii-finesse-pěnišník/