Zelenina - leden

10.01. 2018 09:38:38 (Ing. Ivan Dvořák)
Téma: Rostliny / užitkové rostliny

I na leden si můžeme najít v zelinářské zahradě plnohodnotný program. Začínáme s krmením ptáčků, kontrolujeme stav uskladněných zásob ve sklepě. Nahnilé nebo i jen částečně plesnivějící mrkvičky, petrželky, tuříny, vodnice, černé kořeny, ředkve, celery nemilosrdně vyhazujeme. Obyčejně totiž ve chvíli, kdy se objeví houba na povrchu, je už kolonizována celá konzumní část.

Zelenina - leden: Salát po prvním přepichování

Zelenina - leden: Zkouška klíčivosti osiv před cestou k zákazníkům; Semo Smržice, okurky

Vyséváme mrkev a petržel, pastinák, mák a třeba i kopr. Osiva si projdou obdobím chladu, vyplaví se z nich inhibitory, po jarním oteplení rychle vzejdou, lépe využijí půdní vláhu a mnohdy utečou i „zadušení“ časnými jednoletými druhy plevele. Jen je třeba mít připravený záhon od podzimu.

Co se semeny zeleniny z minulých let?
Nejprve trošku botaniky: to co budeme jednotně označovat v dalším textu jako semena, mohou být opravdu semena, nebo i plody (nažky u celeru, petržele, pastináku a jiných miříkovitých, saláty, čekanky, černý kořen a další zástupci hvězdnicovitých, klubíčka řepy jsou plodenství, obilka kukuřice je suchý nepukavý plod…).

Necháváme-li si nějakou vzácnost i na příští sezonu sáček se zbylými semeny nenecháme dlouho otevřený, co nejdříve a co nepečlivěji ho uzavřeme, aby semena v něm nenavlhla. Poté ho uložíme někde v chladnu. Proces stárnutí a snižování živostnosti semen se tím nezastaví, ale výrazně zpomalí. Pokud chceme mít jistotu, že z výsevu starších semen něco bude, věnujeme část osiva na zkoušku klíčivosti. Nesmíme zapomenout, že některá semena nevyklíčí na světle a že potřebují určitou dobu k vyklíčení. Ve tmě spolehlivěji klíčí okurka, pór, pažitka, cibule, salát, meloun a tykve. U ostatních druhů na umístění semen při zkoušce klíčivosti do tmy tolik nezáleží.

Jak dlouho trvá než semena vyklíčí?
Je to různé, čerstvé osivo ukáže klíček velmi rychle, u staršího je to horší. Okurky a salát pak potřebují i osm dnů, kukuřice, mák, řepa (a mangold) tykve, melouny a košťáloviny deset. Cibule, pór a pažitka se probouzejí dvanáct dnů, paprika nejméně čtrnáct (semena s největší energií). Špenát, mrkev, celer a petržel se mnohdy probouzejí až za tři týdny. Při setí do substrátu nebo ven se doba, než se klíčící rostlinky objeví nad zemí – než vzejdou – ještě prodlouží.

Zelenina - leden: Salát v sadbovačích před rozsazením, vysazením na stanoviště /třeba do skleníku/

Text a foto ing. Ivan Dvořák
https://www.garten.cz/a/cz/10493-zelenina-leden/