Rostliny: Acer palmatum 'Red Pygmy' - javor dlanitolistý

23.01. 2018 15:20:11 (Milan Havlis)
Téma: Rostliny / keře listnaté opadavé

Red Pygmy může být trochu zavádějící jméno pro tento velmi krásný japonský javor. Znamená ‚červený trpaslík‘ a odkazuje se na dvě vlastnosti. Jednak na zářivě červenouvínovou barvu nových listů na jaře, které se s příchodem horkých dnů konce jara a začátku léta mění téměř spolehlivě na světle až olivově zelenou. Druhým znakem je pomalý růst do menší velikosti v porovnání s ostatními odrůdami ze skupiny linearilobum, kam Red Pygmy rovněž náleží pro své velmi tenké, dlouhé listy, zakončené špičkou, které mohou připomínat listy menších bambusů. Vypadají velmi uvolněně a elegantně.

Acer palmatum 'Red Pygmy' - javor dlanitolistý

Roste pomalu do výšky i šířky kolem 2m, ale pokud je roubovaný na kmínku, může dosáhnout o kousek výše. Habitus je přirozeně hustý a dobře větvený do tvaru otevřeného písmene V, pro kompaktní vzhled není potřeba stříhat. Ideální jako samostatně stojící menší solitér nebo vhodně zakomponovaný do skupinového aranžmá, nejlépe mezi jinak vybarvenými keři, aby vynikl kontrast výjimečně tvarovaných listů. Bude se vyjímat nad nižšími japonskými azalkami nebo v sousedství s kompaktními a zakrslými jehličnany. Utvoří překrásnou menší solitéru u jezírka nebo v jakékoli kompozici asijského stylu.

Javory dávají přednost kyselejší půdě, vlhčí – nikoli přemokřené, propustné. Doporučujeme umístění na plném slunci a zem kolem kmene dobře zamulčovat, aby nevysychaly a nepřehřívaly se kořeny. Vzhledem k menší velikosti je vhodný i do malých zahrad a předzahrádek. Pokud nemáte zahradu, tato odrůda lze pěstovat i ve větším květináči. Plně mrazuvzdorný do cca -25°C, rostliny starší 5 let až -27°C.

Vzrůst: střední keř
Běžná výška: 1-2.5m
Běžná šířka: 1-2m
Kategorie list: listnatý opadavý
Barva listů: různobarevná / vínová a světle zelená
Kategorie květ: nevýrazné květy / nekvete
Nároky na slunce: slunce a polostín
Zařazena do kategorií: opadavé listnáče
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz
https://www.garten.cz/a/cz/10516-acer-palmatum-red-pygmy-javor-dlanitolistý/