Břidlice

05.11. 2018 10:44:19 (Naše krásná zahrada)
Téma: Stavební prvky a drobná architektura / dlažby

Břidlice patří nejen na střechy
Přirozená krása a dlouhá životnost – to jsou vlastnosti, díky nimž je břidlice ideální prvek zahradní tvorby. Hodí se do zídek, schodů, dlaždic na cestičkách nebo jako štěrk.

Břidlice (BŘIDLICOVÝ DŮL LHOTKA)

V některých oblastech ještě na chalupách uvidíte střechy z krásného tmavého kamene – břidlice. Stáří budovy prozrazuje, že střecha leccos pamatuje. Právě to je výsada pevné a trvanlivé břidlice: svou funkci může plnit i víc než sto let.

Tam, kde se šedé až černé ploché kameny v přírodě objevují – u nás třeba v Nízkém Jeseníku – našim předkům často znemožňovaly jiné využití luk než pasení. Zvednete-li některý z kamenů, zjistíte, že je příjemný do ruky, na místě zlomu se hedvábně leskne a pouhým okem v něm lze rozpoznat jednotlivé vrstvy ležící na sobě – to jsou typické znaky břidlice. Člověk si tak už na první pohled udělá představu o historii vzniku jílovitých břidlic: tvořily se převážně v devonu (před 400 až 350 miliony let) při vrásnění jílovitých vrstev, které byly uloženy v mořském bahně. Jejich znakem je výborná štěpnost do desek nejrůznější tloušťky.

Přírodní kámen výjimečným způsobem určuje ráz vesnic v oblastech bohatých na břidlice: střechy domů a fasády jsou kryty nebo obloženy šedomodrými deskami břidlice a vrstvené zídky zdobí předzahrádky. Ale také v jiných oborech se břidlice díky svým vlastnostem těší velké oblibě. Ani v zahradní tvorbě tento přírodní kámen už dávno není žádnou novinkou. Díky své barvě se břidlice zvlášť dobře hodí k modernímu stylu: povrch terasy z hladkých elegantně šedých dlaždic se postará o vhodné prostředí a bude pokračovat jako povrch cestičky nebo schodů. Dlaždice s nepravidelným povrchem se navíc hezky uplatní v přírodních zahradách a zídky z lámaného kamene ve všech odstínech šedé se všude postarají o změnu.

Břidlice je různorodá díky variantám povrchu od hrubého lámaného až po leštěný. Je nenáročná na péči stejně jako pevná a za slunných podzimních dní je břidlicová lavička ideální zásobárnou tepla.

Břidlicová drť získává na významu ve štěrkových zahradách a záhonech. Malé břidlicové destičky jsou ceněny jako jmenovky pro rostliny, protože je lze snadno popsat křídou nebo bílým popisovačem – to je vlastnost, kterou člověk dokázal dříve využít; v minulých dobách patřila břidlicová tabulka s pisátkem a houbičkou k základní výbavě každého školáka. Výrobky nabízené jako „umělá břidlice“ ovšem klamou – jsou to dlaždice z umělé pryskyřice nebo cementu s příměsí břidlicového prášku. Ovšem až na barvu mají s originálem pramálo společného. Není se co divit: jakožto přírodní produkt starý miliony let zůstává břidlice dodnes nenapodobitelná.
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Břidlicový důl Lhotka
https://www.garten.cz/a/cz/11341-břidlice/